Tereza Semotamová

Dálky mě nelákaj

(Rozhovor s newyorskou krysou v době tvrdého lockdownu v roce 2020.)

Beletrie – Próza
revue Ravt 7/2021

ES: Dobrý den, dnes u nás ve studiu vítám zástupkyni odborové organizace newyorských krys, paní Džamulu Yestreban, dobrý den, vítejte u nás.

Kr: Dobrej. V těch krysích odborech jsem byla jen chvílu, na schůzích měly bejt chlebíčky, ale nakonec nebyly a nebavilo mě to. Skončila jsem dávno, váš rešeršista asi pospával.

ES: Omlouvám se.

Kr: Nic se neděje.

ES: Dle doktora Deutsche je povahou krys prozkoumávat terén. Vykazují chování zvané neofobie, což je strach z nových věcí. Ale oni to dokáží překonat. Souhlasíte s ním?

Kr: Těžko říct. Jsou krysy takový a makový. Já třeba ráda zkoumám, ale jenom svoje okolí a jde mi o žrádlo pro moji smečku. Dálky mě nelákaj. Třeba jsem nikdy nebyla v Bronxu. Tam jsou lidi tak chudý, že ani nic moc nevyhazujou, všechno doma sežerou. Já žiju se smečkou na Park Avenue. Tam jsou lidi bohatý, take  away, vyhazujou dost zbytky, ráj.

ES: Dle New York Times jsou krysy poslední dobou agresivnější. Nemají prý dostatek jídla z odpadků z restaurací, které jsou nyní v New Yorku zavřené. Souhlasíte, že agresivita mezi krysami stoupá?

Kr: Je to blbost. Krysy přežijou všechno, nějaká pandemie se jich netýká. Agresivní jsme byly, jsme a budem.

ES: Dle dr. Parsona běžně migrovali pouze alfa samci. Nyní ale prý migrují všechny krysy postižené nedostatkem odpadků ve svých oblastech.

Kr: To je blbost. Migruje, kdo chce. My jsme celkem demokratický. Ať si každej dělá, co chce. Není to jen o alfa samcích všechno. Já migruju dost, ale su potom alfa samica, nebo co? Ne, su prostě krysa, jako každá jiná. Ti vědci jsou pomatení, pozoruju je, jak nás pozorujou. Jsou dost mimo. Oni maj dycky ujetou hypotézu a pro tu šíleně křečovitě hledaj důkazy. Plus z každý kraviny vysuzujou něco fatálního. Třeba jestli koušu tímhle řezákem nebo tímhle, se mě ptali. Jako já nevím, jak kdy. Jak se mi chce.

ES: Krysy „získávají určitou míru pohodlí pouhým žvýkáním“, řekl Michael Deutsch, městský entomolog a technický ředitel firmy Arrow, vyhlazovací společnosti se sídlem na Long Islandu. Slovo „hlodavec“ pochází ze stejného latinského kořene jako „erodovat“ — rodere, což znamená „hlodat“. Je hlodání vaše posedlost?

Kr: Tak my hlodat musíme, hubu prakticky nezavřem. Hrozně rychle nám rostou řezáky, takže musím hlodat, abych je krátila, jinak bych umřela. Třeba moji babičku to hlodání nebavilo a umřela na to.

ES: Krysy prý často překousnou elektrické vedení a vyhoří pak domy.

Kr: To je kravina. Stalo se to asi dvakrát. A hlavně sorry jako, krysa prostě hryže, ona neví, co je eletrika, prostě hryže, aby neumřela. Hryzat rovná se žít. Nehledejte v tom žádnej systém či logiku. Je to prostě náš habitus. Nic víc za tím nehledejte.

ES: Krysy prý žijou taky v motorech aut. Co tam dělají?

Kr: Prosím vás, nic. Schovávaj se tam. My se schováváme všude. Já třeba žiju tady u lahůdek, prostě se motám vzádu a čekám, až vyhoděj zbytky, abych je odnesla děckám a starýmu. Žádná velká věda to není. Některý krysy jsou poblblý a vlezou všude možně.

ES: Jedna novinářka si stěžovala, že musela za výměnu lanka zaplatit přes tisíc dolarů. To není zase tak snadné, řekla bych.

Kr: Tak nemá mít auto. Sorry jako, já su krysa a mojí povinností je hlodat. Hlodám, na co narazím. Já nerozlišuju, jestli jde o lanko paní Snellové nebo tatranku, co spadla pětiletýmu děcku.

ES: Prý jsou takové incidenty v posledních týdnech mnohem častější než dřív.

Kr: Je to blbost, naprostá kravina. Lidi si nás možná víc začali všímat, protože víc chodí ven. Jak je teď ta morová apokalypsa. Taky všude slyším, že je překrysováno. Ale bylo to tak dycky.

ES: Co si myslíte o kanibalismu? Prý je v poslední době mezi krysami kvůli hladovění v kurzu.

Kr: Prosím vás, já to nedělám, ale můj chlap se jednou nasral a sežral sousedům mladý, protože oni zas sežrali cosi nám. Už si nepamatuju kerý. My hodně rodíme.

ES: Takže pandemie váš život nijak neohrozila?

Kr: Prosím vás, kde žijete jako? Život je nonstop ohrožení. Sorry, musím už jít makat, netušila jsem, že to kecání s vama bude tak dlouhý…

ES: Ještě poslední otázka, můžete objasnit dohady ohledně fenoménu tzv. Krysího krále, kdy se několik zvířat vzájemně zaplete ocasy. Obvykle se nemohou od sebe odtrhnout a uhynou. Je popsán případ, kdy se takto svázalo 32 krys.

Kr: Na to se lidi často ptaj. Je to blbost. My nemáme ruce, abychom se svázali. To dělaj všechno ti vědci, aby měli o čem psát a kecat a mudrovat. My jen hlodáme a škodíme. To je náš modus vivendi. Nashle!

(2020)

Chviličku.
Načítá se.
  • Tereza Semotamová

    (1983) prozaička, překladatelka a redaktorka. Vystudovala dramaturgii a scenáristiku na JAMU, německý jazyk a literaturu na FF MU, napsala doktorskou práci o německých rozhlasových hrách 50. let. Je redaktorkou JÁDU, magazínu pražského Goethe-Institutu. Překládá současnou německojazyčnou beletrii, věnuje ...
    Profil

Souvisí