irena stastna - foto Daniela Otáhalová
Literární rezidence
Rozhovor s Irenou Šťastnou

3 otázky pro básnířku Irenu Šťastnou, která bude pobývat na literární rezidenci v Klášteře Broumov v září 2021

Ptá se Jitka Bret Srbová

foto: Daniela Otáhalová

Rozhovory – Rozhovor
revue Ravt 11/2021

Co znamená pro tvou práci změnit místo, okolnosti, kontext?
Změna místa přináší separaci od obvyklých podnětů a zažitých vjemů. Už mám vyzkoušeno, že po 24 adaptačních hodinách – byť v případě Broumova bude odstřihnutí od všednodennosti znamenat již jen ta cesta v délce více než 5 hodin – se bezhlavě vrhám do tvůrčích procesů.

Jaký máš plán pro svou literární rezidenci v Broumově? Jsi typ autora, který se drží plánů? Nemůže se stát, že místo plán rozšíří, upraví nebo úplně přepíše?
Těším se na obě uvedené variace. Vím, co mám rozděláno a volá to po dotvoření. Nebráním se veškerým vlivům, které se do literárního materiálu teprve přetaví, byť v plánu s předstihem nebyly, ale vyvstanou až z „broumovského” pozorování osob, zvířat a věcí.

Bez čeho do Broumova určitě neodjedeš, co musíš mít s sebou?
Kafe + vlastní hrnek.

Tužku + staré katalogizační lístky, tj. výtečný formát 12,3 x 7,5 cm, z jedné strany čistý a využitelný.

Chviličku.
Načítá se.
 • Irena Šťastná

  je autorkou básnických sbírek Zámlky (Host, Brno 2006), Všechny tvoje smrti (Literární salon Terezy Riedlbauchové, Praha 2010), Živorodky (Perplex, Opava 2013), Žvýkání jader (Srdeční výdej, Brno 2015) a Sen o ...
  Profil
 • Jitka Bret Srbová

  (1976, Praha), je básnířka, textařka, literární publicistka. Vydala básnické sbírky Někdo se loudá po psím (Dauphin, 2011), Světlo vprostřed těla (Dauphin, 2013), Les (Dauphin, 2016) a Svět: (Dauphin, 2019). Její básně ...
  Profil

Souvisí

 • RF - foto Jan Hrouda
  Rozhovor s Radkem Fridrichem

  Básně si často přeříkávám nahlas

  Ptá se Jitka Bret Srbová

  Radek Fridrich (nar. 1968, Děčín) je básník, výtvarný autodidakt, překladatel a recenzent, občanským povoláním středoškolský učitel. Vydal řadu básnických sbírek, v česko-německém zrcadlovém vydání básnické knihy Nebožky-Selige (Perplex, 2011) a zatím poslední sbírku Linie S1 (Perplex, 2019). Za sbírku Krooa krooa (Host, 2011) získal v roce 2012 cenu Magnesia Litera. V roce 2017 vyšla v nakladatelství dybbuk sbírka fónických básní Ptačí řečí. Když se mluví o jazyku básně, Radkova poezie je přirozeně jednou z prvních, které vytanou na mysli. Vyprávíme si, jak je zvykem v pandemii, písemně, z Hořovic do Děčína.

  Foto: Jan Hrouda

  Rozhovory – Rozhovor
  revue Ravt 9/2021