Jitka Bret Srbová

Já budu záměr, ty budeš text

Drobná publicistika – Slovo
revue Ravt 7/2021

Ukaž mi, že mě posloucháš. Ty, má vůle. Ty, podivné puzení, svrbění v prstech.
Budu ukazovat ke smyslu a ty přicházej ve slovech. Ukaž na mě na oplátku — a já ve slovech odpovím. Marnivost ega či vtělení Ducha? Co stojí před textem? Před čím stojí text?

V sedmém čísle Ravtu zkoumáme autorský záměr. Je to vrstevnaté, nejednoznačné téma. Zajímá nás, co vlastně je autorský záměr a jak se chová v průběhu vlastní literární práce. Je to racionální rozhodnutí a striktní plán? Je to něco, co lze beze zbytku dodržet? Má to snad i nějakou „vlastní vůli“?

Není snadné a patrně ani možné najít jedinou odpověď. Někdy je nezbytné začít záměrem: nešlo by to bez něho a spoléhat na cokoliv jiného by bylo směšné a vedoucí k plytkému výsledku. Jindy se ale záměr postupně vysmeká nebo přepisuje během samotného procesu psaní. A někdy autor pouze zapisuje cosi, co se zdá mít svůj vlastní záměr.

Autorkám a autorům příspěvků pro tento Ravt jsme položili komplikovanou anketní otázku. Nadto jsme je požádali, aby se v čísle představili i textem. Odpovědi a texty spolu mohly, ale nemusely souviset: cílem nebylo identifikovat nejúspěšnější či ideální strategii. Cílem je vždy pozorovat, uvažovat. Laskavým čtenářům nyní můžeme nabídnout procházku možnostmi.

Jako obvykle zdůrazněme, že tzv. „anketa“ je v Ravtu spíše rubrikou drobných i větších (těžších!) esejů. Autorská sestava čísla to jen podtrhuje — s radostí hlásíme, že tentokrát svými úvahami, autorskými zkušenostmi a texty přispěli Svatava Antošová, Bianca Bellová, Kamil Bouška, Tomáš Gabriel, Petr Hruška, Tereza Semotamová, Božena Správcová, Alžběta Stančáková, Jan Štolba, Vojtěch Vaner a Jan Vozka. Na možnosti se zaměřila také autorka důrazného Pádla, literární kritička a redaktorka Eva Klíčová. Její text má potenciál rozbouřit mnohé hladiny — a přitom se vlastně vyhýbá hodnocení: Hodnocení nepotřebuje, zcela si vystačí s průzkumem „terénu“, běda.

Jak je to celé košaté, řeřavé, syté. A to jste ještě do svých hlav nenasoukali všechny básně tohoto čísla a všechny ukázky z próz. Záměr sedmého Ravtu bude naplněn, jak doufáme. Čtěte.

Chviličku.
Načítá se.
 • Jitka Bret Srbová

  (1976, Praha), je básnířka, textařka, literární publicistka. Vydala básnické sbírky Někdo se loudá po psím (Dauphin, 2011), Světlo vprostřed těla (Dauphin, 2013), Les (Dauphin, 2016) a Svět: (Dauphin, 2019). Její básně ...
  Profil

Souvisí

 • Jakub_Pavlovsky
  bookstagram
  Rozhovor s Jakubem Pavlovským

  Nezaložil jsem si knižní profil proto, abych spolupracoval s nesmyslnými firmami

  Ptá se Jitka Bret Srbová

  Jakub Pavlovský neboli @bookscalling (nar. 1993, Stará Ľubovňa, Slovensko) je vystudovaný novinář, knihovník v Národní knihovně a sběratel knih, šéfredaktor kulturního magazínu Lógr & editor h7o.cz. Na Instagramu má více než 14 tisíc sledujících knihomolek a knihomolů. O „bookstagramu“, lásce ke knihám, obrazech a slovech a všem možném dalším si povídáme v novém lockdownu, tentokrát v březnu roku 2021. Jaro ještě nezačalo. Ideální čas na sítě a čtení.
  Foto: Baru Votavová

  Rozhovory – Rozhovor
  revue Ravt 5/2021
 • Tomas_Cada
  učitelé píšou
  Rozhovor s Tomášem Čadou

  Cestu k učení jsem si musel hledat

  Ptá se Jitka Bret Srbová

  Tomáš Čada (nar. 1985, Jihlava) je učitel, básník, moderátor a organizátor kulturních programů, trojnásobný otec. Také odborník na vaření mléčných omáček bez mléka (sic!). Vydal básnické sbírky Spodní patra (Perplex, 2013) a Vše o lásce (JT’s nakladatelství, 2019). O údělu učitele si píšeme z Města H. do Prahy a zpět, je únor roku 2021, druhý rok pandemie, všude panuje covid a chaos. Jen jedno je zatím jisté: sněženky to přežijí.

  Foto: Tomáš Novák

  Rozhovory – Rozhovor
  revue Ravt 3/2021