Ukaž mi, že mě posloucháš. Ty, má vůle. Ty, podivné puzení, svrbění v prstech.
Budu ukazovat ke smyslu a ty přicházej ve slovech. Ukaž na mě na oplátku — a já ve slovech odpovím. Marnivost ega či vtělení Ducha? Co stojí před textem? Před čím stojí text?
V sedmém čísle Ravtu zkoumáme autorský záměr. Je to vrstevnaté, nejednoznačné téma. Zajímá nás, co vlastně je autorský záměr a jak se chová v průběhu vlastní literární práce. Je to racionální rozhodnutí a striktní plán? Je to něco, co lze beze zbytku dodržet? Má to snad i nějakou „vlastní vůli“?
Není snadné a patrně ani možné najít jedinou odpověď. Někdy je nezbytné začít záměrem: nešlo by to bez něho a spoléhat na cokoliv jiného by bylo směšné a vedoucí k plytkému výsledku. Jindy se ale záměr postupně vysmeká nebo přepisuje během samotného procesu psaní. A někdy autor pouze zapisuje cosi, co se zdá mít svůj vlastní záměr.
Autorkám a autorům příspěvků pro tento Ravt jsme položili komplikovanou anketní otázku. Nadto jsme je požádali, aby se v čísle představili i textem. Odpovědi a texty spolu mohly, ale nemusely souviset: cílem nebylo identifikovat nejúspěšnější či ideální strategii. Cílem je vždy pozorovat, uvažovat. Laskavým čtenářům nyní můžeme nabídnout procházku možnostmi.
Jako obvykle zdůrazněme, že tzv. „anketa“ je v Ravtu spíše rubrikou drobných i větších (těžších!) esejů. Autorská sestava čísla to jen podtrhuje — s radostí hlásíme, že tentokrát svými úvahami, autorskými zkušenostmi a texty přispěli Svatava Antošová, Bianca Bellová, Kamil Bouška, Tomáš Gabriel, Petr Hruška, Tereza Semotamová, Božena Správcová, Alžběta Stančáková, Jan Štolba, Vojtěch Vaner a Jan Vozka. Na možnosti se zaměřila také autorka důrazného Pádla, literární kritička a redaktorka Eva Klíčová. Její text má potenciál rozbouřit mnohé hladiny — a přitom se vlastně vyhýbá hodnocení: Hodnocení nepotřebuje, zcela si vystačí s průzkumem „terénu“, běda.
Jak je to celé košaté, řeřavé, syté. A to jste ještě do svých hlav nenasoukali všechny básně tohoto čísla a všechny ukázky z próz. Záměr sedmého Ravtu bude naplněn, jak doufáme. Čtěte.
-
Jitka Bret Srbová
(1976, Praha), je básnířka, textařka, literární publicistka. Vydala básnické sbírky Někdo se loudá po psím (Dauphin, 2011), Světlo vprostřed těla (Dauphin, 2013), Les (Dauphin, 2016) a Svět: (Dauphin, 2019). Její básně ...Profil
Souvisí
-
Jakub Pavlovský neboli @bookscalling (nar. 1993, Stará Ľubovňa, Slovensko) je vystudovaný novinář, knihovník v Národní knihovně a sběratel knih, šéfredaktor kulturního magazínu Lógr & editor h7o.cz. Na Instagramu má více než 14 tisíc sledujících knihomolek a knihomolů. O „bookstagramu“, lásce ke knihám, obrazech a slovech a všem možném dalším si povídáme v novém lockdownu, tentokrát v březnu roku 2021. Jaro ještě nezačalo. Ideální čas na sítě a čtení.
Foto: Baru Votavová -
Tomáš Čada (nar. 1985, Jihlava) je učitel, básník, moderátor a organizátor kulturních programů, trojnásobný otec. Také odborník na vaření mléčných omáček bez mléka (sic!). Vydal básnické sbírky Spodní patra (Perplex, 2013) a Vše o lásce (JT’s nakladatelství, 2019). O údělu učitele si píšeme z Města H. do Prahy a zpět, je únor roku 2021, druhý rok pandemie, všude panuje covid a chaos. Jen jedno je zatím jisté: sněženky to přežijí.
Foto: Tomáš Novák