Velmi podezřelý titulek, milé čtenářky a čtenáři, že? Tím to ovšem v pátém čísle webového magazínu Ravt pro rok 2021 nekončí. Přesuňme se teď mentálním saltem na sociální síť Instagram, kde možná jste jako doma (a všichni to vědí) nebo jste tam mimo jiné doma (a hledíte, aby se to doma nevědělo) a nebo tam (více či méně demonstrativně) nejste a nikdo vás tam nedostane, úplně stačí ten úmorný Facebook a všechny ty maily každý den, děkuju pěkně. Všechny tyto možnosti jsou zcela přípustné, samozřejmě. A teď mi dokažte, že máte rádi knihy.
Aha.
Je rok 2021, jsme v dalším lockdownu kvůli pandemii covid-19. Pokud jste byli v poslední době v knihkupectví, pak je to možné pouze tak, že vlastníte knihkupectví a snažíte se odtamtud přesunout nějaké balíčky směrem ke čtenářům, improvizujete jakési výdejní okénko anebo si tam chodíte zaplakat. Pokud jste byli ve veřejné knihovně, tak k ní máte soukromé klíče. A antikvariát, to je jen představa ráje, která se nyní naplňuje tabulkou v excelu, ve které vy knihy hledáte nebo nabízíte. Ahoj, e-shopy a čtečky!
Aha.
A proč máte něco dokazovat, řeknete si. Láska ke knihám je osobní věc. A ona je, ano. Ale láska je vždycky tak nějak lepší, když na ni nejste sami. Jsme ustrojeni, abychom sdíleli. Abychom se setkávali — ve svých světech. Čím bližší setkání, tím větší radost, a ta hluboká a tetelivá pramení z okamžiku, kdy vám někdo rozumí ve vaší vášni…v duchu titulku tedy, když někdo pozná a porozumí, že máte rádi knihy.
Ejhle, bookstagram! Tu k němu konečně přicházíme. Stačí kliknout a izolovaný knihomol octne se ve světě, kde je k vidění spousta knih a ke čtení spousta názorů na ně. Novinky, klasika, vzácná vydání i mnohatisícové náklady, lahůdky, bizarnosti… Jsou tu vidět krásně, na krásných pozadích, v poutavých kompozicích s další potravou pro duši i tělo, často ještě i s nějakým tím tělem v ladné póze… Je to možnost pro člověka, který je osamělý se svým čtenářským zájmem? Který opravdu má knihy rád, rozumí jim a pozná dobrý text? Je snad tento svět, kde text je až to druhé po obrázku, náhražkou recenzí či kritik, probíhá tu nějaký dialog o knihách? Je vůbec bookstagram o knihách? Pojďme se na to společně podívat.
Především je dobré si všimnout, že stejně jako existuje dobrá a špatná kniha, existuje dobrý a špatný text (obrázek) o knize všude, tedy i na Instagramu. Rychlá platforma postavená na vizuální komunikaci nabízí různé způsoby, jak si poradit s tím, že kniha je přece jen, řekněme si to upřímně, především text. Zkusíme vám některé ty způsoby přiblížit díky zajímavým, aktivním a úspěšným bookstagramerům. V obsáhlém a velmi otevřeném rozhovoru odpovídá Jakub Pavlovský (@bookscaling), kterému také děkujeme za tipy na další zajímavá jména. Pádlo tentokrát napsala Žaneta Kovářová neboli @jachcipoezii. V anketě na naše zvědavé otázky odpověděli Jana Benešová (@janebenesova), Kristýna H., (@kristy.had), Patrik Kříž (@bookbypatrik), Hana Kyliánková (@hankathebookworm), @penny_and_books, Denisa Steinerová (@jsem.denisa) a Kamila Víšková (@hlavaplnaknih). Zbystřit by měli i spisovatelé, nakladatelé a knihkupci, protože došlo i na otázku, co si počít v současné krizi, která velmi bolestně zasahuje také český knižní trh.
Kromě textů publicistických s radostí uvádíme také tři příklady knih, které vám budou na Instagramu v březnu roku 2021 hodně vyskakovat, když si zadáte některý z oblíbených hashtagů, př. #docteno, #copravectu, #vicecasunacteni, #ukazcoctes nebo (sic!) #zaceskeautory. Za ukázku z knihy Petry Soukupové Věci, na které nastal čas, děkujeme nakladatelství Host, young adult fiction reprezentuje bestseller Amy Reedové Holky odnikud, který nám laskavě poskytlo nakladatelství YOLI, a rádi určitě nahlédnete i do ukázky z druhého dílu trilogie Šikmý kostel spisovatelky Karin Lednické, které také patří náš dík.
Myslím, že v jedné věci by mohla panovat shoda: je dobré, když lidé mají rádi knihy. Tento Ravt není v žádném případě vyčerpávajícím svědectvím o českém bookstagramu. Ale rád by vyvolal zvědavost, obrousil možná nějaké ty předsudečky a…popovídal si o knihách.
-
Jitka Bret Srbová
(1976, Praha), je básnířka, textařka, literární publicistka. Vydala básnické sbírky Někdo se loudá po psím (Dauphin, 2011), Světlo vprostřed těla (Dauphin, 2013), Les (Dauphin, 2016) a Svět: (Dauphin, 2019). Její básně ...Profil
Souvisí
-
Jakub Pavlovský neboli @bookscalling (nar. 1993, Stará Ľubovňa, Slovensko) je vystudovaný novinář, knihovník v Národní knihovně a sběratel knih, šéfredaktor kulturního magazínu Lógr & editor h7o.cz. Na Instagramu má více než 14 tisíc sledujících knihomolek a knihomolů. O „bookstagramu“, lásce ke knihám, obrazech a slovech a všem možném dalším si povídáme v novém lockdownu, tentokrát v březnu roku 2021. Jaro ještě nezačalo. Ideální čas na sítě a čtení.
Foto: Baru Votavová -
Tomáš Čada (nar. 1985, Jihlava) je učitel, básník, moderátor a organizátor kulturních programů, trojnásobný otec. Také odborník na vaření mléčných omáček bez mléka (sic!). Vydal básnické sbírky Spodní patra (Perplex, 2013) a Vše o lásce (JT’s nakladatelství, 2019). O údělu učitele si píšeme z Města H. do Prahy a zpět, je únor roku 2021, druhý rok pandemie, všude panuje covid a chaos. Jen jedno je zatím jisté: sněženky to přežijí.
Foto: Tomáš Novák
-
Prožíváme již druhý rok, který významně zkomplikoval vaši práci — literární i pedagogickou. Literární festivaly, tvůrčí rezidence, knižní veletrhy i besedy byly a jsou zrušeny, výuka probíhá až na výjimky na dálku, některé předměty se neučí vůbec. Co je pro vás na současné situaci nejsložitější a co vás naopak drží nad vodou?