Olga Stehlíková

TĚLO

Drobná publicistika – Slovo
revue Ravt 8/2022

K tělu nelze zaujmout postoj nezájmu či ignorance. Tělo není náš sluha a mnozí věnují značnou část životní energie právě tohoto těla na to, aby se nestalo naším pánem. Tělo je vítěz: přestože se někteří snaží usilovným tréninkem překonat svou, jeho přirozenou potřebu odpočinku a spánku, příjmu potravy, sexu, pohybu, tepla a komfortu, nedá si říct. Do určité míry dokážou kořitelé těla potlačit žízeň, hlad, chlad, osobní i všelidský sportovní rekord. A dál? A co nemoc, stárnutí a smrt? Co krása těla, jeho přitažlivost? Co jeho úmyslné ničení? Rozšiřování či omezování jeho hranice? Jeho nesmírná křehkost a zranitelnost? Jeho holá kůže, jeho živočišnost, kterou bychom rádi odsunuli na mrazák dějin? Jeho neodbytná přítomnost a svéhlavost, z níž se všelijak pokoušíme vyvléknout? Máte rádi těla?

Chviličku.
Načítá se.
 • Olga Stehlíková

  (1977) vystudovala bohemistiku a lingvistiku na FFUK v Praze a publicistiku na VOŠP v Praze. Působí jako nakladatelská i časopisecká redaktorka, editorka a literární publicistka. Byla editorkou literární revue Pandora ...
  Profil

Souvisí

 • Milan DěžinskýŠestý prst

  Na prahu lesa

  Reflektuje Olga Stehlíková

  Prst, ruka-větev, ústa-slova a cit, srdce-život – to jsou tělesné součástky, které Milan Děžinský jako výrazné symboly v této knize často povolává.

  Recenze a reflexe – Dvakrát
  Z čísla 10/2022