Beseda s Annou Luňákovou
Beseda se spisovatelkou a autorkou románu Tři a básnické skladby Jen ztratím jméno Annou Luňákovou.
Hostem dramaturga Domu čtení Josefa Straky je Anna Luňáková, mladá autorka, které v roce 2020 vyšly dvě knihy, román Tři a básnická skladba Jen ztratím jméno. Anna vystudovala filosofii na FF UK a autorskou tvorbu na DAMU. Věnuje se překládání z francouzština a portugalštiny a tvoří autorská představení. S všestranně nadanou umělkyní byla řeč převážně o jejích literárních debutech.
Akce proběhne online na tomto odkazu.
zaprvé očekávat od vůdců nelidskost
zadruhé se vzpínat jako bezhlavý kůň
v pohádce Boženy Němcové
a v neposlední řadě krást nábytek na podpal
Skoro všude prázdné ulice. Někde světla, jinde jdoucí postava. Město je v tomto několikaměsíčním šeru jen tušené. Jako by nebylo, ale je. Poslední hospoda, spíše bar, který ještě svítí.
Není ovšem na škodu knihu alespoň prolistovat, pokud chcete, stejně jako já, pochopit, odkud vítr vane, když se někdo veřejně staví proti snahám současného feminismu ve stylu: Mně nic nevadí, nikdo mě neznásilnil, já mám peněz a příležitostí dostatek… a zbytek už dořeší příroda, která nám jasně rozdala role.
Už Wolfgang Amadeus Mozart si všiml, že hudba je ukrytá nejen v notách, ale i v tichu mezi nimi, a jiní zas, že je lepší nemluvit, pokud slova nejsou lepší než ticho. V případě Johna Cage nejde jenom o „toho performera, co zahrál ticho“, ale o celý kontext myšlenkového pohybu, ve kterém jeho pokus vzniká.
Čtenář nemusí ani souhlasit, ani se považovat za levicového, aby pro něj četba této knihy byla přínosem.