S. C. Gwynn: Říše letního měsíce
Uvedení knihy, debata.
Uvedení knihy, debata.
Kniha amerického spisovatele S. C. Gwynna je strhujícím vylíčením vzestupu a zničení Komančů, nejmocnějšího indiánského kmene v dějinách. Dotýká se éry španělské nadvlády v Novém světě, americké občanské války, masové likvidace bizoních stád a rozvoje železnice v USA.
Publikace, na domácí půdě hojně recenzovaná a bouřlivě přijatá americkou veřejností, nabízí napínavé vyprávění o souboji vládců Velkých plání s dobyvačnou bílou civilizací a objektivní historický přístup k tomuto složitému a citlivému tématu.
Samozřejmě ale doufám, že politika v mé knížce jsou jen groteskní kulisy a že jde o něco víc.
Citlivý člověk je velmi nepříjemná a velmi povedená kniha, a není chybou Jáchyma Topola, že některé literární klany v této zemi ostentativně odmítají mentální nepohodlí při čtení náročnějších textů.
Topolův Citlivý člověk je román, v němž se vše mění v událost, ve svéráznou metaforickou výpověď o světě plném přízračných vizí, ale v neposlední řadě i osvobodivého smíchu.
Cože? Tvoří zlo? A tam je to vážně napsaný? A nevymyslel sis to, starej? Že ti už jebe a tohle sis vymyslel, vosamělej, smutnej na tom svým slamníku?