Nepodmíněný základní příjem
Konference.
Konference.
Cílem konference s podtitulem „Řešení pro 21. století?“ je vést věcnou debatu směřující k formulaci levicového pohledu na nepodmíněný základní příjem (NZP). Účastníci se budou snažit přiblížit, za jakých podmínek se může NZP stát civilizačním nástrojem, sloužícím k rozvoji humanismu, k prohloubení péče o lidi a životní prostředí. Na akci dorazí řada zahraničních i domácí hostů, kteří mimo jiné pohovoří o zkušenostech s NZP z Finska a Namibie, diskutovat se bude o vztahu nových technologií, rozšíření volného času a ocenění péče a NZP. Součástí bude i hledání možností, jak tento nástroj uvést v život v České republice.
Podrobný program a možnost registrace ZDE.
Krize a rozpad společnosti volného trhu, které George Soros prorokoval už před řádkou let, a hluboká, ale pasivní nespokojenost lidí se stavem společnosti jsou v současné době stále zřejmější.
Namísto kulturních elit, ve svém společenském významu decimovaných normalizací, tvořili ale její vůdčí sílu ekonomové, kteří východisko, lépe řečeno „vykoupení“ z normalizačního marasmu našli v neoliberální ekonomii jako novém světovém názoru, v němž se společnost stala trhem a její řídící silou a morálkou konkurence.
S Bohumilem Hrabalem podnikl Böll procházku Václavským náměstím plným sovětských tanků až k budově rozhlasu a zakončili ji – jak jinak – u piva, pravděpodobně v hospodě U tygra.
Politická korektnost (z angl. political correctness) je charakterizována jako úsilí odstranit z jazyka pojmy, jejichž konotace mohou být vnímány coby urážlivé nebo mohou posilovat utlačovatele v jejich nadřazených a diskriminujících postojích. Její používání má však i své odpůrce, podle kterých je ohrožením svobody slova a skrytou cenzurou. Zajímalo nás, jaký názor na ni mají ti, kteří s jazykem denně pracují.
S Alenou Wagnerovou o vlnách feminismu, žité rovnoprávnosti a hodnotovém vakuu