Pocta Kavárně a knihkupectví Fra
Kateřina Rudčenková

Pan Ermich ve fraku

Beletrie – Drama
revue Ravt 8/2023

Pan Ermich1 ve fraku2

Zdálky se k nám po mozaikovém chodníku blížil muž důstojných obrysů,
jemuž zpod zad visely dva cípy pěkného zánovního fraku.
„Jen račte,“ pobídl nás a my jsme za ním sestoupili jako po bazénových schůdcích
do nevelké sklepní, ale pěkně osvětlené (neboť prosklené) místnosti3,
kde nás ovanulo teplo a tajemství podmořského světa.
„Zde tato veliká knihovna je knihovna,“ počal nás zasvěcovat do jednotlivých zákoutí tohoto výjimečného místa, „je dostatečně velká a plná nadprůměrně inteligentních knih. Sám jsem je překládal, graficky upravil a vydal. U stolů, jak můžete vidět, sedí bystrá společnost4, jež se téměř neopíjí a jež vám při pravidelných návštěvách snadno nahradí pocit rodinného zázemí a životní kontinuity. U stropu září zlaté lustry. Za barem pracují posluchačky uměleckých vysokých škol s ohromující budoucností. Ta nejkrásnější z nich pojede brzy do Argentiny pronásledovat filmové režiséry po celé Patagonii až k Ohňové zemi. Polévku z lilku a fazolí5 ochutnejte, vařil jsem ji sám dle ugandského národního receptu. Kdykoli vejdu, vy už tu jste,“ obrátil se nyní k plavovlasé dívce6, která s výrazem úcty a oddanosti ve tváři záhadným přístrojem snímala zvuk ťukání jeho slonovinové hůlky, a také k mladému muži se zdviženým obočím7 a fotografickým aparátem, jenž právě ozářil pro věčnost jeho stříbrný klobouk odložený na věšáku.
Pak nám náš průvodce pokynul, a tak jsme se společně usadili do sametových křesel a začalo představení.
„Nádherně mrzce si zde počínají!“ vykřikl kdosi8 v úžasu při prvních slovech.
Z úst účinkujícího se linula překvapivá řeč.
Naslouchali jsme jako ve snu.
V jednu chvíli jsme se domnívali, že vidíme na stolech tančit nahé bohy.
Někteří z nás se rozplakali9.
Minulost vrhala něžné odlesky na naše dnešní tváře a blažená budoucnost byla sladce dosažitelná.

 

17. 2. 2011

Text byl onoho roku publikován v Souvislostech; se svolením autorky ho však znovu publikujeme bez souvislostí. Pozn. ed.

Chviličku.
Načítá se.

Souvisí

  • Slunce
    Kateřina Rudčenková, Kamil Bouška, Petr Borkovec, Michal Maršálek, Sylvie Richterová, Petr Král, Miroslav Fišmeister, Martin Reiner, Jan Vozka, Miloslav Topinka, Emil Hakl, Michal Šanda, Jakub Řehák, Albert S. Welig

    Slunce v obrazech současných českých básníků

    Skrz chodby nemocnice se vinula nádherná vůně / Lékaři usínali a pak se probouzeli / Poháněla nás výměna tělesných šťáv u čerpací stanice / Později jsme sestoupili borovicovým lesem až / k průzračnému jezeru

    Beletrie – Poezie
    Z čísla 1/2018
  • „Viva la poesia!“ volala Granada

    Letos jsem se zúčastnila velkolepé literární události na vskutku exotickém místě – mezinárodního festivalu poezie v Granadě v Nikaragui.

    Reportáže – Reportáž
    Z čísla 9/2016
  • Tak svým způsobem jsou všechny knížky kapitalistické, že ano. Vezměte si jenom výraz knižní trh. Vtip je ale v tom, že většina básníků se po roce 89 snažila být apolitická. Po vzoru bájných předchůdců věřili v samotnou poezii.

    Beletrie – Drama
    Z čísla 9/2020