Vernisáž, Výstava
Praha – Národní technická knihovna

Strach z neznámého

Vernisáž výstavy s tematikou uprchlictví a mezikulturního dialogu.

Goethe-Institut a Galerie NTK chtějí jejím prostřednictvím nahlédnout téma migrace, uprchlictví a mezikulturního dialogu. Cílem výstavy je poukázat na komunikační bariéry i zažitá klišé a prostřednictvím umění se zabývat nejen uprchlíky, ale i vztahem české společnosti k nim.

„V nedávné době byly milióny lidí nuceny opustit své domovy v důsledku válečných konfliktů nebo extrémní chudoby. Tato situace vnesla do společnosti nejistotu a vyvolala mnoho otázek. Rozhodli jsme se proto v Praze představit výraznou mezinárodní výstavu Strach z neznámého, která chce toto téma nahlédnout skrze umění. Díla domácích i zahraničních umělců se zabývají uprchlíky samými, ale také našim vztahem k nim“,

vysvětluje ředitel Goethe-Institutu v České republice Berthold Franke.

Multimediální výstavu připravila slovenská kurátorka Lenka Kukurová žijící a pracující v Lipsku. Kromě výrazných autorek a autorů právě ze Slovenska, z Polska, Rakouska či Německa budou k vidění díla např. Kateřiny Šedé, Lukáše Houdka, Pavla Karouse, Nové věčnosti či TOY_BOX. Za německou stranu se výstavy zúčastní např. fotograf a filmař Tobias Zielony se svým příspěvkem pro německý pavilon na bienále v Benátkách. Kolínská umělkyně Birgit Rüberg zpracovává ve svém díle kusy oděvů, plovacích vest a nafukovacích člunů, které našla na ostrově Lesbos.

„Jedním z vrcholů vernisáže výstavy prvního února bude účast aktivistů z augšpurské ubytovny pro uprchlíky Grandhotel Cosmopolis, která slouží i jakou kulturní centrum. Právě tito aktivisté připraví ve spolupráci s českými neziskovými organizacemi a s uprchlíky občerstvení pro zahájení výstavy“,

doplnila kurátorka výstavy Lenka Kukurová.

Výstava „Strach z neznámého“ navazuje na prezentaci blízkovýchodních kulturních témat, kterým se pražský Goethe-Institut věnuje v rámci svého projektu Carte Blanche Middle East. I jeho cílem je propagovat mezikulturní dialog a seznamovat české publikum s arabskou, resp. primárně jordánskou kulturou.

Již v prosinci proto otevřel jordánský Goethe-Institut své dočasné zastoupení na břehu Vltavy a zve veřejnost k prohlídce uměleckých děl, knih a artefaktů vázaných na arabskou kulturu. Souběžně probíhají umělecké rezidence a také vlastní kulturní program, na němž se podílí výrazní umělci, aktivisté a intelektuálové z Blízkého východu. Aktuálně např. spisovatel Hišám Busani, bloggerka Sara Qudah, urbanistka Myriam Ababsa nebo LGBTI tematice přátelsky nakloněný imám Ludovik Mohamed Zahed.

Tisková konference k výstavě: 1. února 2017, 10:00 hod. taktéž v Technické knihovně.

Výstava potrvá: od 2. února do 31. března 2017.

 

Zobrazit mapu
Chviličku.
Načítá se.
Chviličku.
Načítá se.

Souvisí