Bělorusko mimo Bělorusko
Diskusní večer.
Od ruské bolševické revoluce z roku 1917 je Praha důležitým centrem východoevropského exilu, jehož osudy byly většinou velmi tragické. Letos si připomínáme 95. výročí tzv. Ruské pomocné akce, díky níž se mohli v Československu usadit exulanti z někdejšího ruského impéria, nejen Rusové a Ukrajinci, ale též poněkud opomíjení Bělorusové. Pro ty jsou Česká republika a Praha i dnes útočištěm, stejně jako školou občanského a politického života.
Nad problematikou někdejšího i současného běloruského exilu budou diskutovat historikové Petr Hlaváček a Pavel Kotau, autoři právě vydané knihy Bělorusko mimo Bělorusko. Běloruští intelektuálové v meziválečném Československu (FFUK, 2016), dále publicistka a překladatelka Petruška Šustrová z Mezinárodního sdružení Občanské Bělorusko a pražský běloruský básník Max Šcur. Debatu moderuje Jáchym Topol.
Topolův Citlivý člověk je román, v němž se vše mění v událost, ve svéráznou metaforickou výpověď o světě plném přízračných vizí, ale v neposlední řadě i osvobodivého smíchu.
Citlivý člověk je velmi nepříjemná a velmi povedená kniha, a není chybou Jáchyma Topola, že některé literární klany v této zemi ostentativně odmítají mentální nepohodlí při čtení náročnějších textů.