Tři literární tipy Svatavy Antošové: přelom listopadu a prosince
Listopad je díky výročí narození (16. 11. 1810) i úmrtí (6. 11. 1836) básníka Karla Hynka Máchy zasvěcen už poosmnácté poezii. V tomto období totiž vrcholí 18. ročník festivalu Den poezie, a tak jistě nebudete překvapeni ani zaskočeni, doporučím-li vám tři akce, věnované výhradně básníkům – a dle mého soudu jedněm z nejlepších! A nejen to; místo dlouhého řečnění dám tentokrát slovo také jejich básním.
Básník, esejista a editor Miroslav Olšovský přišel s nápadem uspořádat „čtení jako koncept“. Vybral cyklus Emila Juliše: Cesta k horám a sezval několik lidí, aby po sobě přečetli jednu až tři předem určené básně, přičemž si sami mohou určit pořadí i počet čtených textů. A tak se můžete těšit, jak se s tímto „úkolem“ vypořádají Alena Machoninová, Jan Machonin, Michal Maršálek, Jaromír Typlt, Antonín Petruželka,Vratislav Färber, Tomáš Hudec, Vít Janota, ale také samotný Miroslav Olšovský. „Konceptuální“ čtení, mohu-li si dovolit takto onen projekt nazvat, začíná v Café a knihkupectví Fra v 19.30.
Emil Juliš
NÁVRAT Z HOR
(Závěr první verze cyklu Cesta k horám)
Úzkost mě jímá, když si uvědomím,
jaký kus cesty jsem urazil. Ohlížím se:
matka s chlapcem jdou za mnou.
Držím se matky za ruku
a občas pohlédnu na ni a občas směrem ke mně,
stojícímu vysoko v hoře.
Volám k sobě vzhůru: Vrať se!
Vrať se, jako by ses vracel ze sna,
jenž je prakem činorodého dne,
a ten čeká na tvůj zpětný krok!
Chtěl jsi přece odpovídat na svá tázání,
ale tam nahoře rve tvůj hlas vichřice
a je nebezpečí, že budeš urván sám!
Otáčím se.
Sejdeme se na pokraji města,
před sebou dům první nebo poslední,
v zádech otevřenou krajinu a na obzoru hory.
Totiž nevidíme je, protože je noc, ale známe krajinu tak,
Poněkud jiným, avšak o nic méně zajímavým poetickým zážitkem, bude bezesporu pásmo z básní finskošvédské autorky Edith Södergranové (1892–1923), která během svého krátkého života (zemřela v jedenatřiceti letech na tuberkulózu) vytvořila dílo ojedinělé hodnoty, jež však v době svého vzniku zůstalo nepochopeno. Södergranová totiž jako první ve Skandinávii uvedla do poezie volný verš, neboť jedině absence rýmu a rytmu jí umožňovala plné sebevyjádření. Čeští čtenáři se s jejími básněmi mohli seznámit díky překladům Josefa B. Michla. Čtení ze švédských originálů i českých a finských překladů doplní povídání o básnířčině životě a vystoupení klavíristky, zpěvačky a písničkářky Silvie Morastenové, která její básně zhudebňuje. Takže, máte-li zájem, nasměrujte v onen večer své kroky do pražské Kavárny Liberál v Heřmanově ul 6. Začíná se v 19 hodin a pásmo je součástí 7. ročníku multižánrového festivalu Dny Severu.
Do pražského Liberálu můžete zavítat i o pár dní později – nakladatelství dybbuk a plzeňský experimentální básník Robert Janda tu budou křtít výbor tzv. ultimátních básníků, který právě Janda uspořádal a dlouho pro něj marně hledal nakladatele. A kdo to „ultimátní básníci“ vlastně jsou? V rozhovoru otištěném ve Tvaru 19/2014 Robert Janda odpověděl: „Ultimátní básník je z mého pohledu tvor, který využívá psaní jako prostředek k určitému vhledu (nikoliv pro báseň samu) a v tomto stavu bytostně setrvává napříč všem důsledkům, jež popisuji podrobněji v úvodu svého výboru.“ A kdo mezi „ultimáty“ patří? Například Paul Celan, Jean Arthur Rimbaud, William Blake, Henri Michaux, Fernando Pessoa, Velemir Chlebnikov, Karel Hynek Mácha, René Daumal, Roger Gilbert-Lecomte a další. Posledně jmenovanému dejme v překladu Věry Linhartové slovo – a nezapomeňte, že se začíná ve 20 hodin!
Roger Gilbert-Lecomte
POCHMURNÝ PŘÍBĚH
Provazolezci v zlatě tančili na kretonu
král nebes chcal
trombon
polykal
Smrt bez řečí si dala oči do uší
petržel zazpívala
má tušení umírala
Skon nebes z útrob světu život sál
a kámen úhelný
pod tíží hrbu
řval
Klobouk jejž nosí smrt odříkal otčenášek
vejce opuchlo
apoštol polkl
nasucho
A tehdy vítr který nad propastmi vlá
ohněm vzplál
zločin
se stal
Chviličku.
Načítá se.
Svatava Antošová
(3. 6. 1957, Teplice) básnířka, prozaička a publicistka. Knižně vydala básnické sbírky Říkají mi poezie (Mladá fronta, 1987), Ta ženská musí být opilá (Československý spisovatel, 1990), Dvakrát pro přátele (Spolek českých ...
Jaké akce najdeme v pozvánkovém servisu na měsíc listopad, respektive na jeho první dvě dekády? Jejich škála je opět pestrá – od vernisáže přes konferenci, přednášku a visegrádské setkání až po autorská čtení, zahájení dvoutýdenního festivalu poezie a představení nové knihy. Ve snaze pokrýt toto rozpětí bych vás ráda upozornila na tři následující akce.
Na přelomu října a listopadu dominují literárním akcím festivaly (Potulný dělník, Halasův Kunštát, Literární Františkovy Lázně) a uvedení celé plejády nových knih (Petr Stančík, Leszek Engelking, Oleh Kryštopa, Pavel Zdražil, Alexej Sevruk, Jakub Řehák, Inka Machulková, Petr Motýl a další). Jeden festival a dvě knihy si vám dovolím doporučit.
Tento měsíc je bohatý na návštěvy básníků i prozaiků světových jmen – a nejen v souvislosti s Festivalem spisovatelů Praha (7.–18. října). Ve svých tipech se tedy zaměřím na ty autory, kteří by jinak mohli zůstat nepovšimnuti v jeho „propagačním“ stínu.
Náš aktuální pozvánkový servis vám tentokrát nabízí výběr kulturních akcí, které můžete navštívit na přelomu září a října. Na tři z nich si vás dovolím upozornit.