Svatava Antošová

Průvodce literárními zítřky na září 2016

Nabídka je tentokrát obzvlášť pestrá: od klasických autorských čtení s hudbou, přes debatní pořady a konference až po mezinárodní kongres a knižní veletrh.

Reportáže – Literární zítřky
21. 7. 2016

Pozornosti těch z vás, kteří máte rádi reportážní žánr, by neměl 14. září od 19 hodin uniknout debatní večer v pražské Knihovně Václava Havla. Jeho hostem bude polská reportérka Lidia Ostałowska, z jejíž knihy reportáží nazvané Cikán je Cikán (Dokořán a Jaroslava Jiskrová-Máj, 2016), jsme v rubrice „Kniha v tisku“ otiskli ve Tvaru č. 5/2016 celostránkovou ukázku. Její reportáže jsou převážně o romské menšině v postkomunistických zemích, kde se potýká s diskriminací a sociálním vyloučením. Rozděluje ji zároveň spor o vlastní identitu, tradiční kultura je narušena zásahy zvenčí a teprve pomalu se rodí vzdělaná romská elita. Na toto téma bude s reportérkou z Polska debatovat přední česká romistka a redaktorka Deníku Referendum Saša Uhlová.

O dva dny později, 16. září, bude v Městské knihovně v Praze slavnostně zahájen 36. Světový kongres básníků, který se koná už více než 30 let v různých zemích světa a letos se jej díky Českému centru Mezinárodního PEN klubu podařilo dostat do Prahy a spojit jej s oslavami 115. výročí narození Jaroslava Seiferta, jediného českého nositele Nobelovy ceny za literaturu (1984). Součástí kongresu bude i celá řada doprovodných literárních a hudebních programů na jiných místech Prahy – např. v Kavárně Řetězová, v Centru Franze Kafky či v Knihovně Václava Havla. Dovoluji si doporučit vašemu zájmu pořad „České ženy a poezie“ v klubovně městské knihovny v sobotu 17. 9. v 10.30 či v tentýž den na stejném místě ve 14.00 „Slovensko-české literární odpoledne“ nebo potom ve 20.00 v Kavárně Řetězová autorské čtení v češtině a v angličtině, na němž vystoupí Bernard O’Donoghue, Justin Quinn a Tereza Brdečková.

Tři dny po skončení kongresu, 23. září v den výročí narození Jaroslava Seiferta, by měl být v Praze na Žižkově na křižovatce ulic Seifertova, Chelčického a Táboritská (poblíž tramvajové stanice Lipanská) odhalen jeho pomník v podobě stužky-záložky v rozevřené knize Žižkova. Autorem je sochař Jan Roith.

Ať jste odkudkoliv a máte chuť udělat si malý jednodenní výlet, doporučuji navštívit v sobotu 17. září v 16 hodin Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem, kde se stejně jako každý rok touto dobou uskuteční literární odpoledne s hudbou – a teď pozor! – přímo mezi vystavenými výtvarnými díly. V době konání tohoto pořadu budou na stěnách viset obrazy Antonína Slavíčka, Otakara Lebedy a Antonína Hudečka. Z autorů, kteří se v Roudnici představí, bych ráda upozornila na dramatika, fotografa a příležitostného sběratele umění Marka Hejduka, jehož debut Rest (2011) se dostal do finále soutěže o Cenu Alfreda Radoka 2012 a od 25. dubna 2015 jej spolu s Protestem Václava Havla hraje Švandovo divadlo. Dále napsal politickou satiru Držte Ubu! (2013) jako variaci na jarryovské téma a hru o předváděcích akcích Jedinečná příležitost (2012–2014). V roudnické galerii se můžete těšit na scénické čtení jeho nejnovější hry Cena Václava Havla (2015). A po skončení programu? Roudnicko je vinařská oblast, takže neváhejte navštívit zdejší vinárny – nebudete litovat!

Chviličku.
Načítá se.
 • Svatava Antošová

  (3. 6. 1957, Teplice) básnířka, prozaička a publicistka. Knižně vydala básnické sbírky Říkají mi poezie (Mladá fronta, 1987), Ta ženská musí být opilá (Československý spisovatel, 1990), Dvakrát pro přátele (Spolek českých ...
  Profil

Souvisí

 • Nad knihou
  Hana Havelková, Libora Oates-Indruchová

  Gender sem, gender tam

  Reflektuje Svatava Antošová

  Kdo a jak se podílel na vývoji genderových vztahů? Co všechno jej ovlivňovalo? Jak se tehdy žilo neheterosexualním lidem? Překročilo socialistické uměni genderové stereotypy?

  Recenze a reflexe – Recenze
  Z čísla 13/2016
 • Pomalu jsem se sžívala se smutkem
  Rozhovor s Janou Štroblovou

  Pomalu jsem se sžívala se smutkem

  Ptají se Mirek Kovářík a Svatava Antošová

  S Janou Štroblovou o souznění s M. Cvětajevovou a J. Ortenem, strachu z vězení a proměnách poezie.

  Rozhovory – Rozhovor
  Z čísla 12/2016
 • Anketa s Petrem Bílekem, Stanislavem Komárkem, Evou Klíčovou, Tomášem Glancem, Zuzanou Uhdí, Alexejem Sevrukem, Vladimírem Petkevičem, Irenou Douskovou, Roman Kandou, Sylvou Ficovou, Karlí Koubou a Martinem C. Putnou

  O politické korektnosti

  Ptá se Svatava Antošová

  Politická korektnost (z angl. political correctness) je charakterizována jako úsilí odstranit z jazyka pojmy, jejichž konotace mohou být vnímány coby urážlivé nebo mohou posilovat utlačovatele v jejich nadřazených a diskriminujících postojích. Její používání má však i své odpůrce, podle kterých je ohrožením svobody slova a skrytou cenzurou. Zajímalo nás, jaký názor na ni mají ti, kteří s jazykem denně pracují.

  Rozhovory – Anketa
  Z čísla 5/2016