LIW

Lidé

Liao I-wu

Medailon

(16. 6. 1957) je významný čínský básník, hudebník, reportér, disident, politický vězeň. Za šíření básně Krveprolití, kterou napsal bezprostředně po událostech na náměstí Nebeského klidu, byl na 4 roky uvězněn. Ve vězení byl vystaven krutému zacházení a mučen. V roce 2008 podepsal Chartu 08, jejímž spoluautorem byl jeho nejlepší přítel Liou Siao-po.
V roce 2012 emigroval po dobrodružné pěší cestě přes vietnamské hranice a poté se usadil v Berlíně. Je držitelem mnoha významných literárních ocenění, například Ceny sourozenců Schollových či Mírové ceny německých knihkupců. V Čechách mu vyšly v nakladatelství MF dvě knihy – Hovory se spodinou a Kulky a opium; v roce 2015 měl premiéru společný básnický dialog Liao I-wua a Iva Hucla Broken words, který nastudovali hudebníci Pavel Zajíček a Tomáš Vtípil. V roce 2016 byl hlavním hostem knižního veletrhu Svět knihy
v Praze.

  • Začnu jednat a zveřejním veškerá dosud utajovaná fakta. Už 8. dubna jsem jí také sdělil, že uveřejním pravdu o jejím duševním stavu, o nezadržitelných záchvatech pláče, který neutichá ani po koňských dávkách antidepresiv. Souhlasila.

    Drobná publicistika – Glosa
    revue Ravt 10/2018
Vyhledávání
Starší obsah

Pro obsah starší roku 2015 můžete zapátrat na našem starém webu: http://old.itvar.cz.

Pokud Vám můžeme s čímkoliv pomoci, napište nám!

Edituje