Štěpán Kučera: Projekt Gilgameš
Křest.
Projekt Gilgameš je postmoderní příběh, spojující žánr sci-fi s historickým, bájivým vyprávěním.
Hlavním hrdinou je převozník Uršanábi, vedlejší postava Eposu o Gilgamešovi, který v Kučerově próze získá nesmrtelnost (když okrade krále Gilgameše) a poté proplouvá světovými moři směrem k dnešku, a dokonce i blízké budoucnosti; na své cestě potkává postavy historické, jako jsou Aristotelés či Kryštof Kolumbus, i postavy literární, včetně například doktora Moreaua z románu H. G. Wellse, a celou dobu se pokouší porozumět smyslu lidské existence a vykonat pro lidstvo něco dobrého. Druhá linie textu se odehrává v blízké budoucnosti a tvoří ji dialog mezi robopsychologem a superinteligentním počítačem: „superinteligence“ dostane od výzkumníků za úkol najít smysl lidského bytí – k překvapení vědců však nepřijde smatematickým vzorcem nebo podobným řešením, jaké by se od počítače dalo čekat; místo toho vypráví právě příběh o převozníku Uršanábim. Třetí linii tvoří robopsychologovy introspektivní vsuvky, v nichž tato postava přemýšlí o svém vlastním životě a nastávajícím rodičovství.
Projekt Gilgameš by měl s sebou nést také určitý environmentální apel a podnět k přemýšlení o (ne)udržitelnosti současného způsobu života i o naší budoucnosti – jedna z možných vizí, jak by taková budoucnost mohla vypadat, tvoří závěrečný oddíl knihy.
Knihu uvede profesor Stanislav Komárek, na kytaru zahraje Karel Pazdera.
Politická korektnost (z angl. political correctness) je charakterizována jako úsilí odstranit z jazyka pojmy, jejichž konotace mohou být vnímány coby urážlivé nebo mohou posilovat utlačovatele v jejich nadřazených a diskriminujících postojích. Její používání má však i své odpůrce, podle kterých je ohrožením svobody slova a skrytou cenzurou. Zajímalo nás, jaký názor na ni mají ti, kteří s jazykem denně pracují.