Čtení, Křest
Praha – Knihovna Václava Havla
Daniel Kroupa, Jiří Chotaš, Rudolf Kardoš, Tomáš Halík, Martin C. Putna

Daniel Kroupa: Masaryk – Patočka – Havel

Uvedení knihy.

Kniha vysokoškolského učitele, politika, filosofa a signatáře Charty 77 Daniela Kroupy je věnovaná filosofii českých myslitelů. Hlavním společným rysem jejich filosofie je vybízení k činu. Masaryk, Patočka i Havel chápali politiku jako činnost založenou na mravním základě a hledali nový duchovní rozměr života moderního člověka, který nenachází oporu ani v metafyzice, ani v tradiční podobě náboženství. Jejich hledání může být inspirativní i pro současné myšlení, pro řešení soudobých politických problémů, otázku uspořádání Evropy, vztahu k násilí, válce a revoluci… především však je povzbuzením a ospravedlněním osobní angažovanosti i v situacích, které nejsou takovým projevům nakloněny.

Zobrazit mapu
Chviličku.
Načítá se.
Chviličku.
Načítá se.

Souvisí

  • Ženy v katolické literatuře
    Martin C. Putna

    Jan Kameník

    Svět Jana Kameníka je světem a fortiori esoterickým, který zahrnuje prvky křesťanské – ale přetváří si je a vykládá zcela po svém.

    Esejistika – Studie
    Z čísla 4/2017
  • Anketa s Petrem Bílekem, Stanislavem Komárkem, Evou Klíčovou, Tomášem Glancem, Zuzanou Uhdí, Alexejem Sevrukem, Vladimírem Petkevičem, Irenou Douskovou, Roman Kandou, Sylvou Ficovou, Karlí Koubou a Martinem C. Putnou

    O politické korektnosti

    Ptá se Svatava Antošová

    Politická korektnost (z angl. political correctness) je charakterizována jako úsilí odstranit z jazyka pojmy, jejichž konotace mohou být vnímány coby urážlivé nebo mohou posilovat utlačovatele v jejich nadřazených a diskriminujících postojích. Její používání má však i své odpůrce, podle kterých je ohrožením svobody slova a skrytou cenzurou. Zajímalo nás, jaký názor na ni mají ti, kteří s jazykem denně pracují.

    Rozhovory – Anketa
    Z čísla 5/2016