Tři literární tipy Svatavy Antošové prosinec / leden
Tipy na prosincové akce.
Tipy na prosincové akce.
Co mají společného Václav Havel, Milan Kozelka a Josef Škvorecký? Všichni tři se ocitli po nástupu normalizace v 70. letech na „černé listině“ tehdejší vládnoucí nomenklatury; pro Havla i pro Kozelku to znamenalo opakované perzekuce a věznění, pro Škvoreckého odchod do exilu. Ani jednoho se však nepodařilo komunistickému režimu umlčet. Zatímco události konce 80. a začátku 90. let „vykoply“ Havla do nejvyšších pater politiky a Kozelku srazily až na samé sociální dno, Škvoreckému umožnily navštěvovat rodnou zemi, byť natrvalo se sem nikdy nevrátil. A protože přelom prosince 2016 a ledna 2017 je shodou okolností obdobím, kdy jsou těmto třem osobnostem věnovány vzpomínkové pořady, nemohu jinak, než vás pozvat právě na ně.
Praha, 15. prosince: Záhadní běsíci Václava Havla
Pod tímto poněkud „nehavlovským“ názvem se bude konat diskusní večer nad Havlovou poslední divadelní hrou Odcházení, kterou napsal už po svém odchodu z politiky. Nakolik svět politiky změnil spisovatele a dramatika Václava Havla a jeho psaní? Jak čte Odcházení Havlův kolega dramatik i politik Milan Uhde, jak psycholog, překladatel, diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, jak spisovatelka a publicistka Eda Kriseová, jak divadelní režisér a dvorní inscenátor Havlových her Andrej Krob a jak herečka Zuzana Stivínová? To se dozvíte, zajdete-li do Vily Pellé, Pelléova ul. 10, Praha 6. Pořad, který je součástí literárního festivalu Literáti z naší čtvrti a projektu Pocta Václavu Havlovi, moderuje Petr Vizina. Začíná se v 18.00!
„Setkáváme se znovu s Havlovou pozorností jazyku, s analýzou a zesměšněním fráze, tentokrát fráze z denní politiky, jejíž vyprázdněný obsah zní skoro totožně na obou stranách, jež mezi sebou soupeří o moc. Havel je v nové hře přítomen hned dvakrát: ve svých postavách a v Hlasu, který neviděn jednak jako autor peskuje herce, aby nepřehrávali, jednak zcizuje svůj děj autorskými úvahami a pochybnostmi, s vtipem zdůrazňuje sebeironizující odstup. Dlouhá prodleva však přinesla novou aktuální lidskou a politickou zkušenost a Havlův dnešní pohled na teatrum mundi zůstává sice stejně groteskní, leč absurdní povaha dnešního balábile je téměř skutečná. Aktuálnost příběhu o odchodu jednoho a příchodu druhého k moci je zasazen do dějinných dimenzí citlivými odkazy ke Králi Learovi a k Višňovému sadu. Odchod bývalého kancléře z vládní vily provázejí zvuky motorových pil, nový majitel devastuje višňový sad ve jménu stejných humanistických a politických hesel, jež mají skrýt prosté kořistnictví.“
Brno, 16. prosince: Milan Kozelka: Startuji do San Francisca
Letos vychází už druhá knížka z pozůstalosti básníka, prozaika a performera Milana Kozelky (1948-2014). Tou první byla sbírka Fastfood (Jan Těsnohlídek – JT´s nakladatelství, 2016), která byla zároveň poslední jím autorizovanou knihou. Volně uzavírá trilogii provokativních sbírek básní Semeniště zmrdů a Teteliště zmrdů. Ani ve Fastfoodu se Kozelka nevyhýbá ostřejším komentářům doby s ironií sobě vlastní, ale ubývá zde textů politicky laděných a přibývají naopak texty osobnější, meditativnější. Kniha je opatřena doslovem od Niny Vangeli.
Tou druhou je sbírka Startuji do San Francisca (Vetus Via, 2016), kterou v rámci celovečerního pásma s názvem Proluky uvede básník a nakladatel J. E. Frič. Ačkoliv vlastní uvedení knihy se odehraje až ve 22.30, program Proluk začíná už v 18.00! Těšit se můžete na autorské čtení Pavla Šuhájka či Hynka Paseky-Ozzyho a také na koncerty skupin Echt!, Krch Off & J. H. Krchovský a Plastic People Of The Universe – to všechno v Divadelním studiu Paradox, Křížová 20, Brno.
Milan Kozelka
Zprzněný řeky tečou líně,
je ticho jako po pěšině.
V ráji kreténů pod Řípem
nevržem ani neskřípem.
Praha, 3. ledna: Čtení pro Josefa Škvoreckého
Třetí pozvánka je na akci, která už má za sebou několik ročníků, jež se odehrály v různých pražských kavárnách v režii různých pořadatelů – například nonstop čtení organizované Gymnáziem Josefa Škvoreckého. To letošní setkání na počest spisovatele a vydavatele, který zemřel 3. ledna 2012, se uskuteční v Knihovně Václava Havla a vzala si ho na starost Společnost Josefa Škvoreckého ve spolupráci s Českým centrem Mezinárodního PEN klubu. Přijít číst ze spisovatelovy tvorby nebo z tvorby autorů, vydávaných torontským nakladatelstvím 68 Publishers může kdokoliv, kdo se včas přihlásí na adrese: cteni.skvorecky@gmail.com. Každý účastník si může dle vlastního uvážení vybrat časový prostor v délce 10 až 20 minut. Díla Josefa Škvoreckého budou na místě k dispozici. Akce je veřejná. A pozor: začíná se už v 17. 00!
Josef Škvorecký
(ukázka)
„Hospodin,“ oslovil výchovného náčelníka praporu. „Mrkni se na to a trochu jim zvedni mandle. Já jdu chrápat. Eště sem tenhle tejden ani jednu noc pořádně nespal, chlapi. V pondělí ta kulturní konference, v úterý stranická schůze do tří do rána, pak služba, ve středu velitelskej den – vzbuď mě ve čtyři, Hospodin.“
„Provedu, soudruhu kapitáne,“ pravil žertovně poručík Hospodin a cvakl podpatky. Sotva za kapitánem zapadly dveře štábního vozu, odešel poručík k řidičské kabině a otevřel dvířka. Za volantem pokojně chrápal řidič. Hospodin jím zacloumal a vzbudil ho.
„Co je?“ zabručel řidič ospale.
„Heleď,“ pravil poručík. „Běž pomoct rotnýmu Smiřickýmu, jsou tam jenom čtyři. A přijd mě ve tři čtvrti na čtyři vzbudit.“„Do prdele,“ odpověděl nesrozumitelně řidič a vylezl ven. Byl to ještě lemoun, příslušník prvního ročníku, a na větší odpor se nezmohl. Venku ho roztřásla zima. Malý poručík Hospodin se zatím čile vyškrábal na jeho místo do kabiny a zavřel za sebou. Za oknem se mihl cíp deky, jak se do ní důstojník balil. Vojín Holený, řidič, se otočil, strčil ruce do kapes, a drkotaje zuby, pustil se směrem neurčitě severním ke skupinkám keřů, které tam stály jako realistické kulisy na ochotnickém jevišti. Nočním tichem zvonily a skřípaly vzdálené nárazy lopat a krumpáčů. Holený spěchal vysokou trávou a cítil, jak mu rosa prosakuje plátěnými kalhotami letní uniformy. To ho ještě víc rozladilo. U jedné skupiny keřů kotvil štábní vůz politického oddělení, a právě když šel Holený kolem, rozsvítil někdo baterku a na pozadí osvětlených dveří vozu se začernaly dvě důstojnické čepice. Pak zavrzaly schůdky, dveře se otevřely a světla i s čepicemi v nich zmizela.
Kurvy, pomyslel si Holený, člověka vyženou ven a sami jdou chrápat.
Literatura má i v digitální epoše svou váhu. Je třeba touto formou kultivovat českou společnost a já budu rád, když k tomu toto centrum bude moci přispět.
Listopad je díky výročí narození (16. 11. 1810) i úmrtí (6. 11. 1836) básníka Karla Hynka Máchy zasvěcen už poosmnácté poezii. V tomto období totiž vrcholí 18. ročník festivalu Den poezie, a tak jistě nebudete překvapeni ani zaskočeni, doporučím-li vám tři akce, věnované výhradně básníkům – a dle mého soudu jedněm z nejlepších! A nejen to; místo dlouhého řečnění dám tentokrát slovo také jejich básním.
Jaké akce najdeme v pozvánkovém servisu na měsíc listopad, respektive na jeho první dvě dekády? Jejich škála je opět pestrá – od vernisáže přes konferenci, přednášku a visegrádské setkání až po autorská čtení, zahájení dvoutýdenního festivalu poezie a představení nové knihy. Ve snaze pokrýt toto rozpětí bych vás ráda upozornila na tři následující akce.
Na přelomu října a listopadu dominují literárním akcím festivaly (Potulný dělník, Halasův Kunštát, Literární Františkovy Lázně) a uvedení celé plejády nových knih (Petr Stančík, Leszek Engelking, Oleh Kryštopa, Pavel Zdražil, Alexej Sevruk, Jakub Řehák, Inka Machulková, Petr Motýl a další). Jeden festival a dvě knihy si vám dovolím doporučit.
Tento měsíc je bohatý na návštěvy básníků i prozaiků světových jmen – a nejen v souvislosti s Festivalem spisovatelů Praha (7.–18. října). Ve svých tipech se tedy zaměřím na ty autory, kteří by jinak mohli zůstat nepovšimnuti v jeho „propagačním“ stínu.