Monika Charousková

Objekty

Mísíš svou fyzickou podobu, hmotu svého těla, se svými myšlenkami a pocity.

Beletrie – Próza
revue Ravt 16/2019

Tvoje ego překáží. Aniž by sis to dokázal uvědomit, obtahuje hranice tebe. Plíživě radí, manipuluje, zotročuje. Je identifikací tebe samého, nikoli ale tvé podstaty. Vzešel jsi z vesmíru, z prachu a velkého třesku, jsi spojen se všemi a vším. Jsi vším.

Toho druhého jsem potkala na volejbale. Vysoký, hubený, silná úderná smeč. Trénovaný výskok. Pořád se usmíval, ďolíčky ve tvářích přesně vymezily jeho obličej. Měl jiné oči, ale pohled jako ty. Stejný, jako ses na mě kdysi díval, když jsi mě poznával.

Chtěl mě poprvé políbit, vzít za ruku, přitisknout své tělo k mému.

Chtěla jsem se ho zeptat, jestli se cítí být sebou. Jestli se bojí smrti. Vlastně jsem na něj měla spoustu otázek, o kterých nemluvíme nebo na které sama sobě nedokážu odpovědět. Byl by nezaujatým pozorovatelem mého života, obdivovatel pro mé tělo. Miloval by mě něžně. Lehce, hladce, jako bych byla skleněná, jediná svého druhu. Mohla bych počítat jeho pihy, ležet mu hlavou na rameni, dělat všechno jako vždycky a zároveň být někým jiným. Vlastně jen být někým.

Mísíš svou fyzickou podobu, hmotu svého těla, se svými myšlenkami a pocity. Emoce podle tebe mají důvod, jsou přímým ztělesněním sebevyjádření. Nedokážeš se smířit s myšlenkou, že se nelze k ničemu připoutat, protože všechno už je. Čas je jenom další veličina a my dva jsme se potkali na jednom z nepravděpodobných průsečíků tady a teď.

Jedu metrem domů a vymýšlím, jaký bude dnešní večer. Mám hlad. Už bys mohl být doma. Vlastně ne, ještě ne, přijdeš až po deváté. Můžu ti říct, že se mi líbí ten kluk. Že se chvěju, když ho potkávám ve škole. Že jindy tak upovídaná pečlivě vybírám, co říkat, aby to neznělo nepatřičně. Vím, že ti smím odkrýt své představy. Obrazy sebe a jeho, naší blízkosti, stejně jako jsi mě loni nechal dívat se na tebe a na ni. Sledovat, jak si nerozumíte, jak jsi naivní, jak se zoufale snažíš nás ranit co nejmíň a přitom by bylo jednodušší smířit se s bolestí. Stát se bolestí. Prostě se přijmout.

 

Chviličku.
Načítá se.
 • Monika Charousková

  (1995, Praha), studentka ekonomie a práva na FMV VŠE v Praze. V současnosti pracuje na částečný úvazek jako učitelka na střední škole. Dosud uspěla v několika literárních soutěžích (Literární soutěž Františka Halase, Hořovice ...
  Profil

Souvisí

 • Eugen Brikcius

  Pohádky

  Skutek vskutku utek. Kdo mu pomohl přes plůtek? Inu, celé nádvorní zoo, začal to Mistr Nepraš, když nenápadně otevřel dvířka. Ve skutečné králíkárně, nikoli ve vznikajícím sousoší. Dalo by se říci, že Mistr Nepraš vytáhl králíka z králíkárny jako kouzelník z klobouku.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 17/2019
 • Právě vychází
  Michal Ajvaz

  Stínové divadlo

  Ráno táhly po nebi roztrhané mraky, a tak jsem oblohu neklidně pozoroval, bál jsem se, že se úplně zatáhne a představení se toho dne nebude konat. Naštěstí se ranní mraky rozplynuly a stejně jako předchozí den začalo před jedenáctou magické stínové divadlo.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 17/2019
 • Tomáš Gabriel

  Rudíček a rampouch

  Ty se jdeš podívat na ten rampouch, Rudíčku? nenuceně prohodil Bůh, který u toho chtěl být také.

  Beletrie – Próza
  revue Ravt 15/2019
 • Právě vychází
  Liou Čen-jün

  Kdopak se baví

  Pojďme se teď přesunout na chvíli do minulosti, řeknu vám, co mi reakce barev řekly o vašem dětství.

  Beletrie – Próza
  Z čísla 15/2019