„Erika Mann byla před sto lety ztělesněním nového typu ženy. Psala fejetony, milovala divadelní skandály, procestovala Evropu, žila si jako dcera slavné rodiny,“ komentuje Luisa Rath z Goethe-Institutu: „Nástup národního socialismu v Německu jí otevřel oči. Od té doby zasvětila svůj život politické osvětě a nezalekla se žádných konfliktů,“ dodává Rath.
Výstava v Goethe-Institutu představí dopisy, rukopisy, fotografie, filmové záběry a originální zvukové záznamy ženy, která byla až do konce svého života bojovnicí, ženy, jež je reprezentativní postavou dějin 20. století s vysoce aktuálním poselstvím pro současnost. Připomenuta bude např. činnost Eriky Mann v mnichovském kabaretu Pfeffermühle, kde kabaretní formou bojovala proti nástupu Adolfa Hitlera k moci. S těmito vystoupeními slavila velké úspěchy i v meziválečném Československu.
Výstava se věnuje i další kariéře, kterou Erika Mannová zahájila po emigraci do Spojených států. Tam působila jako politická komentátorka, autorka knih a válečná reportérka, pro American Press například pracovala jako zpravodajka z Norimberských procesů.
Vernisáž výstavy se uskuteční digitálně 15. dubna, hostem bude hlavní kurátorka Prof. Dr. Irmela von der Lühe. Goethe-Institut věří, že návštěvníci se do jeho prostor na Masarykově nábřeží 32 budou v nejbližších týdnech a měsících vrátit a výstavu, k níž je připravován i bohatý doprovodný program, si prohlédnou i ve fyzické podobě.
Výstava se koná pod záštitou Prof. Dr. Frida Manna. Výstavní koncept mnichovského literárního archivu Monacensia im Hildebrandhaus adaptoval Goethe-Institut do češtiny. Partnery výstavy jsou Institut komunikačních studií a žurnalistiky FSV Univerzity Karlovy, Spolek Adalberta Stiftera a Česko-německý fond budoucnosti.
Akce proběhne online na tomto odkazu.