Nové číslo Tvaru

9/2022

Milé čtenářky, milí čtenáři,

můj oblíbený básník Michal Maršálek si jako motto své dosud poslední sbírky zvolil starý vtip:

Dva na sebe volají přes řeku:
Prosím tě, jak se dostanu na druhý břeh?
Co blázníš, vždyť už tam jsi!

Co nám touhle anekdotou chtěl básník říci? Jeho samého se radši ptát nebudeme. Básníci svoji tvorbu vysvětlují neradi, a dobře tak. Je ovšem rozdíl mezi vysvětlováním a… nasvětlováním, řekněme. O to druhé se k mé nemalé radosti pokusili dva mladí, ale v české poezii již plně etablovaní ostravští básníci Dominik Bárt a František Hruška. Jsou to kluci bouřliváci a umějí provokovat. Já si jejich „volný hovor o poezii, o jejím čtení, kterým vše teprve začíná, o jejím psaní, které ještě neznamená nic, o Gilgamešovi, sociálních sítích a cestě kolem světa“ užil a vychutnal, zároveň si však umím představit, že vzbudí reakce nejrůznější. A to je dobře! Vždyť proto – či také proto – Tvar vydáváme.

V osmdesátých letech, když jsem byl plus minus v jejich věku, měl jsem to osudové štěstí (za něž nikdy nepřestanu být vděčný), že jsem mohl chodit pro rozumy k Milanu Uhdemu, Jiřímu Kratochvilovi, Egonu Bondymu… Dodnes z toho někde v sobě žiju. Doba byla ovšem jiná. Tak jiná, že „dnešní mladí“ (sousloví, které často používal Bondy) si to jen stěží umějí představit. Ten režim nebyl jen šedý, absurdní, kafkovský…, ale byl i zlý. Bezvýhradně souzním s Ivanem Divišem, že komunismus je zlo. (Nebo je snad náhoda, že tavárišči z KSČM se mohou přetrhnout, aby nám vnutili myšlenku, že EU a USA vidí hrůzu na Ukrajině „jednostranně“?) Jenže: v té tmě zároveň planuly ohně. A u nichž bylo možné se s ostatními „ztroskotanci a samozvanci“ sdílet a zakoušet podstatné.

Po sametové euforii se navzdory všem našim očekáváním ono jasno začalo nezadržitelně drolit až k dnešní značné nepřehlednosti. Ideové a ideologické menu současnosti je tak bohaté, že se mi z toho někdy až točí hlava. Magor jednou v interview řekl něco v tom smyslu, že dnešní mladí to mají mnohem těžší, protože zatímco „za bolševika“ bylo zlo zjevné, dnes není vidět, protože prosakuje tak nějak všude. To vystihuje i moje pocity, pokud jde o zeitgeist. A o to větší radost mám z takových vášnivých milenců poezie, jakými jsou Dominik a František. Zapalují ohně, u nichž je možné se hřát. Ne na sebe štěkat, ale naslouchat si: s lehkostí, humorem, ale velmi pozorně.

Pamatujete ještě tu bouři v hrnku vody kolem angažované poezie? Tu úsměvnou aférku s jepičím životem? Nemám pranic proti angažovanosti, naopak. Mám ale mnoho proti pseudoangažovanosti, která se nabuzeně rozhlíží kolem a v duchu kalkuluje: Tak kterou niku obsadím teď… Poezie je přeci niternost – a ne koncept, ne kalkul, ne věření v ideje (ty či ony). Angažovanost ano, ale musí jít zvnitřku a chtít ven. Pokud se jí to podaří, pak můžeme číst takové rozhovory (a takové básně), jaké spolu vedou (a jaké píší) tihle dva sympatičtí kaubojové, kteří vzdor svému mládí vědí, že řeka má dva břehy.

Přeju vám „lidství, pivo, sex a přátelství, stromy a tak“ – a vzrušující čtení!

 
Profil čísla
 
 
 
Články
 
 

Součástí poezie je to, že musí být veřejně předváděna, tahat ji všude, kam to jde. Poezie musí být všude, tam, tady a tam, v tramvaji, na záchodě, v hospodě na stole a v parku na lavičce.

 

Ptá se Dominik Bárt

 
 
 
Tadeáš Vojtěch Sláma
 

Kaleidoskopický román je atlasem, knihovnou, galerií a operou halucinačního opojení, rozvrstveného v nekonečnu hran smyslového vjemu.

 

Próza

 
 
Mýtus, do něhož náměsíčně vstoupili Sylvia a Ted
 
Ted HughesDopisy k narozeninám
 

Možná jejich vztah nebyl nikdy skutečným vztahem, možná se jen vynořil z nějakého strašlivého a současně nádherného básnického mýtu napsaného krví jejich života.

 

Reflektuje Adam Borzič

 
 
 

Kontakt na něj mi dal jeden jeho známý, Petr prý bydlí na středověké zřícenině a šel pěšky do Jeruzaléma. Tomu jsem nemohl odolat.

 

Próza

 
 
 
Ted HughesDopisy k narozeninám
 

A určitou mytizující transformaci provádí básník i se svým vědomím, či dokonce svědomím, se svou pamětí.

 

Reflektuje Zdeněk Beran

 
 
Utrpení a jiné žánry
 
Dora Kaprálová
 

Jeden z našich synů se nečekaně naučil vietnamsky a proměnil se v dceru. Když budeš mluvit vietnamsky, Dingu-li, staneš se dcerou.

 

Próza

 
 
 

Magický materialismus rozporuje marxistickou myšlenku revolučnosti převzetí výrobních prostředků. Je-li reprodukce otázkou tak zanedbávanou a depolitizovanou, pak proto, že produkce byla vždy problematická a neudržitelná.

 

Esej

 
 
Chuť tvých nohou
 
Lukáš Marvan
 

Zas už se rozpadá
svět
kde se snažíš udržet
lidé tleskají
a chtějí svůj potlesk slyšet
zatleskej
poctivě
i když je to pitomé

 

Poezie

 
 
Dokážeme žít pospolu?
 
Joseph Grim Feinberg, Jakub Ort, Michael HauserPolitika jednoty ve světě proměn
 

Podle autorů tu sice lze vypozorovat jisté podobnosti s temnými fenomény 20. století, ale zároveň bychom přitom neměli zavírat oči před rozdíly, které nám napovídají, že se nejedná o pouhé opakování těchto fenoménů, ale o cosi úplně nového, pro co teprve hledáme přesné pojmenování.

 

Reflektuje Svatava Antošová

 
 
 

Jenže zrušení otroctví nestačilo. Nestačí. Je to nedostatečný pokrok. Dodnes Afroameričany trápí neochota vyrovnat se poctivě s minulostí.

 

Slovo