Aktuálním tématem se organizátoři vracejí k inspiraci historií, ať rodinnou, rodovou nebo obecně kulturní, která provázela první ročníky soutěže. Právě z takových kořenů mohou vyrůst jak ryze současné příběhy, tak i volná zamyšlení nad tradičními či tradovanými hodnotami. Mezi soutěžními pracemi pravděpodobně nebudou chybět ohlédnutí do nedávné i vzdálené historie, texty o hledání jistot, pramenů, pevných bodů, východisek a zdrojů moudrosti předků, případně pokusy o zařazení folklórních tradic do současného života.
Na počátku příštího roku ožijí školy, muzea nebo knihovny v řadě míst po celé Moravě Krocením literární múzy, tedy semináři tvůrčího psaní, organizovanými lektory Památníku písemnictví. Zájemci o aktivní literární tvorbu zde nahlédnou do spisovatelského řemesla, vyzkoušejí si schopnosti a dovednosti v tematických slohových cvičeních a také se dozvědí mnohé o metodách, jak psát.
Organizátory soutěže jsou Památník písemnictví na Moravě, pobočka Muzea Brněnska, příspěvkové organizace a Slovanské hradiště v Mikulčicích, pobočka Masarykova muzea v Hodoníně, příspěvkové organizace. Slovanské hradiště, národní kulturní památka, bude 16. června 2017 hostit slavnostní vyhlášení vítězů spojené s jejich autorským čtením. Ač má soutěž ve svém názvu „Moravu“, je určena dětem a mládeži z celé České republiky. V kategorii od 12 do 15 let mohou výherci získat 1 000 až 3 000 Kč, v kategorii od 16 do 19 let získá vítěz 6 000 Kč, za 2. místo 5 000 Kč a za 3. místo 4 000 Kč.
Informace o Skryté paměti Moravy i seminářích Krocení literární múzy naleznou zájemci na webových stránkách:
a na Facebooku.