Díky Literární soutěži Františka Halase vyjde básnická sbírka Michaely Kašparové
Vojtěch Kučera

Díky Literární soutěži Františka Halase vyjde básnická sbírka Michaely Kašparové

[Brno, 1. 11. 2016] Laureátkou 44. ročníku Literární soutěže Františka Halase se v sobotu
29. října 2016 v Kunštátě stala pražská básnířka Michaela Kašparová, která převzala rovněž
Zvláštní cenu Klementa Bochořáka, spojenou s vydáním básnické sbírky dosud knižně
nepublikujícímu autorovi.

Reportáže – Literární život
5. 11. 2016

Michaela Kašparová (1998) pochází z Prahy, kde studuje gymnázium. Své básně publikuje pod pseudonymem Emma Kausc (její básnický profil je k dispozici např. na stránkách Nedělní chvilky poezie). Pod občanským jménem publikovala např. Hostu anebo na portále Živá poezie. Básnická prvotina Michaely Kašparové / Emmy Kausc bude představena nejpozději při příležitosti vyvrcholení 45. ročníku Literární soutěže Františka Halase v říjnu 2017. Kniha vyjde jako pátý knižní svazek samostatné Edice LSFH. Tvorba Michaely Kašparové zaujala porotu především svou autenticitou, osobitou poetikou a silou výrazu. V české poezii představuje výrazný hlas nejmladší básnické generace, který je hoden dlouhodobé pozornosti.
Zaslouží si ji!

Uznání poroty LSFH 2016 dále získali:
Teodor Kravál (1991)
Zdeňka Pospíšilová (1987)

Čtyřicátého čtvrtého ročníku Literární soutěže Františka Halase pro začínající básníky, se zúčastnilo 70 autorů a autorek z celé České republiky. Soutěžní příspěvky posuzovala porota ve složení Miroslav Chocholatý (literární kritik a vysokoškolský pedagog), Vojtěch Kučera (básník a příležitostný editor, dramaturg Literární soutěže Františka Halase), Veronika Schelleová (básnířka a překladatelka). Porota se shodla na vysoké kvalitě zaslané tvorby.
Na dvoudenní setkání, které proběhlo v Kunštátě v rámci tradičního Halasova Kunštátu ze soboty na neděli 29. až 30. října 2016, bylo pozváno deset finalistů, kteří byli svou tvorbou představeni i na internetových stránkách soutěže. Součástí setkání byla rovněž připomínka básnické tvorby Františka Halase. Literární soutěž Františka Halase, určená pro autory od 15 do 29 let, probíhá nepřetržitě od roku 1972. Od roku 2012 jsou pořadateli soutěže Město Kunštát a Spolek přátel umění města Kunštát. Vyvrcholení ve formě kunštátského setkání vybraných tvůrců, jehož hosty byli básníci Jaromír Typlt (držitel Ceny Jiřího Ortena 1994), Marek Torčík (držitel Zvláštní ceny Klementa Bochořáka za rok 2015) a básnířka Klára Goldstein (laureátka 43. ročníku LSFH), proběhlo letos popáté.

Knihy a časopisy pro finalisty poskytly: Časopis a nakladatelství Host, Revue a nakladatelství Weles, nakladatelství Větrné mlýny.
Součástí Halasova Kunštátu bylo rovněž uvedení 4. svazku Edice LSFH – básnické sbírky Marka Torčíka: Rhizomy. Marek Torčík se narodil roku 1993, aktuálně žije v Praze. Básně publikoval časopisecky např. v Hostu či v internetovém magazínu iLeGaLiT. V říjnu roku 2015 se stal držitelem Zvláštní cenu Klementa Bochořáka, spočívající ve vydání básnické sbírky knižně dosud nepublikujícímu autorovi.

Kniha vychází ve spolupráci nakladatelství Šimon Ryšavý a Spolku přátel umění města Kunštát jako čtvrtý svazek edice LSFH. Fotografie Jakub Papík.
Podrobnosti o historii a současnosti Literární soutěže Františka Halase jsou k dispozici na internetových stránkách.

Autor fotografie: Jaromír Typlt.

Chviličku.
Načítá se.

Souvisí

 • Takto nazvané čtyřhodinové pásmo v režii Asociace spisovatelů a časopisu Tvar tvořilo doprovodný program letošního knižního jarmarku malých nakladatelů KNIHEX 06, který se konal v Praze na ostrově Štvanice 19. června. Součástí pásma byla přednáška o protektorátní poezii, moderovaná debata na téma „fašismus versus demokracie“, hudební vystoupení, autorská čtení a performance. Ke třem stěžejním bodům programu – přednášce, debatě a performanci – se vracíme v následující reportáži.

  Reportáže – Literární život
  Z čísla 14/2016
 • Aktivismus
  Adam Borzič

  Fašismus? ptá se literatura II

  Takto nazvané čtyřhodinové pásmo v režii Asociace spisovatelů a časopisu Tvar tvořilo doprovodný program letošního knižního jarmarku malých nakladatelů KNIHEX 06, který se konal v Praze na ostrově Štvanice 19. června. Součástí pásma byla přednáška o protektorátní poezii, moderovaná debata na téma „fašismus versus demokracie“, hudební vystoupení, autorská čtení a performance. Ke třem stěžejním bodům programu – přednášce, debatě a performanci – se vracíme v následující reportáži.

  Reportáže – Literární život
  Z čísla 14/2016