Svatava Antošová

Tři literární tipy Svatavy Antošové: říjen/listopad

Na přelomu října a listopadu dominují literárním akcím festivaly (Potulný dělník, Halasův Kunštát, Literární Františkovy Lázně) a uvedení celé plejády nových knih (Petr Stančík, Leszek Engelking, Oleh Kryštopa, Pavel Zdražil, Alexej Sevruk, Jakub Řehák, Inka Machulková, Petr Motýl a další). Jeden festival a dvě knihy si vám dovolím doporučit.

Reportáže – Literární zítřky
18. 10. 2016

Brno, 21.–22. října: Potulný dělník

Festival poezie a hudby Potulný dělník založil brněnský literát a hudebník Jaroslav Erik Frič už v roce 2000. Konal se v nejrůznějších brněnských klubech a hospodách, některé ročníky se uskutečnily i současně v několika podnicích. Skleněná louka, U Sucháča, Mandragora, Boro, Brooklyn – tam všude Potulný dělník zanechal stopy. Letos v pořadí již šestnáctý ročník bude hostit klub Paradox v Křížové ulici a jak organizátoři podotýkají, opět se uskuteční bez sponzorů a dotací. Program je tak nabitý, že ho lze uvést jen telegraficky: křest 13. čísla básnického almanachu, autorská čtení Jakuba Urbance, Petra Čermáčka, Lukáše Trejbala, M. S. Jilemnického, Jiřího Jelínka (někdejší saxofonista Psích vojáků), Básníka Ticha, Petra Hrušky, Ivana Motýla a spousty dalších. Jsme-li v Brně, pak nesmějí chybět skupiny Vítrholc (elektronická recitační úderka) v čele s Karlem Škrabalem, Betonovej bez, hrající eschatonální anarcho-poetismus v rockovém obalu, Stoker One Man Band Miloše Kocmana či Absinth Band (kapela rozkročená od blues až po metal), z Olomouce dorazí Miky Marusjak Poetic Band (Marusjak je básník haiku) a ze Slovenska The Plastic People of the Universe Revival (sic!). Máte-li chuť na divokou undergroundovou dvoudenní jízdu, Brno to zaručeně jistí!

Praha, 25. října: Oleh Kryštopa: Ukrajina v měřítku 1 : 1

Ukrajinští autoři jsou v kursu – chtělo by se říct. Oleh Kryštopa, spisovatel, esejista a novinář přijíždí do ČR na uvedení českého vydání své knihy, kterou v překladu Marie Iljašenko vydalo nakladatelství Dokořán. A o čem kniha je? O Kyjevu, Krymu, Oděse, ale také o Černobylu, který pomalu zarůstá lesem, o poddolovaném Donbasu, o novodobých satelitních městečkách i těch nejzapadlejších horských vesnicích. Kryštopa má výjimečný pozorovací talent, cit pro dialogy a propojuje obecné informace s velmi osobními zážitky. Podařilo se mu z jednotlivých postřehů a střípků složit jedinečný portrét své rodné země. Jeho kniha poskytuje nejen autentický vhled do situace na Ukrajině, ale pomůže i pochopit, proč došlo k událostem na Majdanu, následné anexi Krymu i nynější „tiché“ válce s Ruskem. S Olehem Kryštopou se můžete ten den osobně setkat v 17 hodin v Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici 13.

Praha, 2. listopadu: Inka Machulková: Barvy

Třetí tip je ze zásvětí a těžko pro něj vybrat vhodnější datum. „Na Dušičky se bude číst z posmrtně vydané sbírky beatnické básnířky Inky Machulkové, navíc v divadle, kterému nedávno zemřel principál. Něco mi ale říká, že to vůbec nebude ponurý večer, a že se tam jak Inka, tak Radim Vašinka budou z nové knihy Barvy radovat s námi. Protekční hudbu zajistí jazzový pianista Marc Schmolling, který kvůli tomu přijede až z Berlína, neboť je Inky Machulkové syn. Rezervujte si pro jistotu místo na webu Divadla Orfeus (www.orfeus.cz) – teoreticky by se mohlo stát, že se nevejdete,“ napsala nám do redakce v mailové pozvánce spolueditorka knihy Božena Správcová. Sbírku pozůstalostních básní Inky Machulkové (1933–2014) právě vydává nakladatelství dybbuk a jejího uvedení se kromě ní zhostí i druhý editor Michal Jareš. Připomeňme si, že I. Machulková žila od roku 1968 v Mnichově, kde také zemřela; před odchodem do ciziny patřila k okruhu autorů (vedle Václava Hraběte a Vladimíry Čerepkové) poetické pražské vinárny Viola, vedené Jiřím Ostermannem, a svými verši se podílela na několika pásmech poezie a jazzu. Po roce 1989 publikovala průběžně svou tvorbu v časopisech Tvar, Literární noviny, Aluze, Host, Prostor Zlín aj. Je autorkou několika sbírek, její texty vycházely i v různých sbornících a almanaších.

Chcete-li se přijít podívat, pak vězte, že začátek v Divadle Orfeus (Plzeňská 76, Praha 5) je v 19 hodin. A rezervaci nepodceňujte!

Chviličku.
Načítá se.
  • Svatava Antošová

    (3. 6. 1957, Teplice) básnířka, prozaička a publicistka. Knižně vydala básnické sbírky Říkají mi poezie (Mladá fronta, 1987), Ta ženská musí být opilá (Československý spisovatel, 1990), Dvakrát pro přátele (Spolek českých ...
    Profil

Souvisí

  • Tento měsíc je bohatý na návštěvy básníků i prozaiků světových jmen – a nejen v souvislosti s Festivalem spisovatelů Praha (7.–18. října). Ve svých tipech se tedy zaměřím na ty autory, kteří by jinak mohli zůstat nepovšimnuti v jeho „propagačním“ stínu.

    Reportáže – Literární zítřky
    29. 9. 2016
  • Nad knihou
    Eduard Kubů, Jiří ŠoušaT. G. Masaryk a jeho c. k. protivníci

    Byli jsme před Rakouskem, budeme i po něm

    Reflektuje Svatava Antošová

    Co předcházelo vybudování samostatného československého státu? Jaká důsledná, promyšlená a tváří v tvář rakouské cenzuře, tajné policii a všudypřítomným konfidentům nebezpečná práce za tím stála? A jak její aktéři ustáli perzekuci doma a jak v zahraničí? O tom všem vypovídá kniha Eduarda Kubů a Jiřího Šouši: T. G. Masaryk a jeho c. k. protivníci (Karolinum, 2015) s podtitulem Československá zahraniční akce ženevského období v zápase s rakousko-uherskou diplomacií, zpravodajskými službami a propagandou (1915–1916).

    Recenze a reflexe – Recenze
    Z čísla 14/2016