Děčínský Zarafest

17. ročník literárního festivalu – 1. den.

Zobrazit místo na mapě
Načítá se ...
 • Miroslav Černý

  (1977), vysokoškolský pedagog, překladatel, cestovatel a básník. Kromě odborných publikací vydal tři knižní překlady, např. antologii indiánských mýtů Poselství prachu (Argo, 2013), tři cestopisy, např. vyprávění o přírodních národech Pátá rovnoběžka (Brána, 2011), a čtyři básnické sbírky, z nichž ta poslední nese název Karavansaraj (Plot 2014). Je autorem písňových textů na albu Abendland (Perplex, 2016). Za svou literární a překladatelskou činnost byl vícekrát oceněn (např. v cenách Miroslava Ivanova či Jiřího Levého). Pracuje na Katedře anglistiky a amerikanistiky FF OU. Ve volném čase se věnuje japonskému šermu a sbírá desky texaských písničkářů.

 • Radek Fridrich

  (1968, Děčín) básník, výtvarný autodidakt, překladatel, recenzent. Vystudoval češtinu a němčinu na Pedagogické fakultě UJEP v Ústí nad Labem, působí jako učitel.
  V roce 2008 vydal své překlady v knize Modroret: Z pověstí Děčínska. Jeho dílo bylo šířeno časopisecky i ve sbornících, básně byly přeloženy do němčiny, polštiny, angličtiny, chorvatštiny, bulharštiny, francouzštiny a slovinštiny. V roce 2009 absolvoval stipendijní pobyt ve Wiesbadenu, v rámci programu Pražského literárního domu autorů německého jazyka. Za básnickou sbírku Krooa krooa (2011) dostal cenu Magnesia Litera 2012. Zatím poslední sbírkou bylo česko-německé vydání Nebožky (2011).

 • Radek Glabazňa

  (1980, Opava), básník, anglista. Několik let žil v Southamptonu, kde absolvoval postgraduální studium anglické literatury a následně se věnoval pedagogické praxi. Debutoval dvojjazyčnou sbírkou Teď ještě hlavou o střepy / It Only Takes Splinters in the Head (2010). Svou tvorbu představil v Tvaru, v česko-polských sbornících Od słowa ke slovu a Opava-Ratiboř zpáteční a v almanachu Opava City / Poezie v otevřeném prostoru (2004). V Británii spolupracoval na dvou almanaších londýnského vydavatelství United Press. Pracuje na Ústavu cizích jazyků Slezské univerzity v Opavě.

Editor rubriky: Svatava Antošová