Tři literární tipy Svatavy Antošové: říjen/listopad

Na přelomu října a listopadu dominují literárním akcím festivaly (Potulný dělník, Halasův Kunštát, Literární Františkovy Lázně) a uvedení celé plejády nových knih (Petr Stančík, Leszek Engelking, Oleh Kryštopa, Pavel Zdražil, Alexej Sevruk, Jakub Řehák, Inka Machulková, Petr Motýl a další). Jeden festival a dvě knihy si vám dovolím doporučit.

18. 10. 2016

Brno, 21.–22. října: Potulný dělník

Festival poezie a hudby Potulný dělník založil brněnský literát a hudebník Jaroslav Erik Frič už v roce 2000. Konal se v nejrůznějších brněnských klubech a hospodách, některé ročníky se uskutečnily i současně v několika podnicích. Skleněná louka, U Sucháča, Mandragora, Boro, Brooklyn – tam všude Potulný dělník zanechal stopy. Letos v pořadí již šestnáctý ročník bude hostit klub Paradox v Křížové ulici a jak organizátoři podotýkají, opět se uskuteční bez sponzorů a dotací. Program je tak nabitý, že ho lze uvést jen telegraficky: křest 13. čísla básnického almanachu, autorská čtení Jakuba Urbance, Petra Čermáčka, Lukáše Trejbala, M. S. Jilemnického, Jiřího Jelínka (někdejší saxofonista Psích vojáků), Básníka Ticha, Petra Hrušky, Ivana Motýla a spousty dalších. Jsme-li v Brně, pak nesmějí chybět skupiny Vítrholc (elektronická recitační úderka) v čele s Karlem Škrabalem, Betonovej bez, hrající eschatonální anarcho-poetismus v rockovém obalu, Stoker One Man Band Miloše Kocmana či Absinth Band (kapela rozkročená od blues až po metal), z Olomouce dorazí Miky Marusjak Poetic Band (Marusjak je básník haiku) a ze Slovenska The Plastic People of the Universe Revival (sic!). Máte-li chuť na divokou undergroundovou dvoudenní jízdu, Brno to zaručeně jistí!

Praha, 25. října: Oleh Kryštopa: Ukrajina v měřítku 1 : 1

Ukrajinští autoři jsou v kursu – chtělo by se říct. Oleh Kryštopa, spisovatel, esejista a novinář přijíždí do ČR na uvedení českého vydání své knihy, kterou v překladu Marie Iljašenko vydalo nakladatelství Dokořán. A o čem kniha je? O Kyjevu, Krymu, Oděse, ale také o Černobylu, který pomalu zarůstá lesem, o poddolovaném Donbasu, o novodobých satelitních městečkách i těch nejzapadlejších horských vesnicích. Kryštopa má výjimečný pozorovací talent, cit pro dialogy a propojuje obecné informace s velmi osobními zážitky. Podařilo se mu z jednotlivých postřehů a střípků složit jedinečný portrét své rodné země. Jeho kniha poskytuje nejen autentický vhled do situace na Ukrajině, ale pomůže i pochopit, proč došlo k událostem na Majdanu, následné anexi Krymu i nynější „tiché“ válce s Ruskem. S Olehem Kryštopou se můžete ten den osobně setkat v 17 hodin v Knihovně Václava Havla v Ostrovní ulici 13.

Praha, 2. listopadu: Inka Machulková: Barvy

Třetí tip je ze zásvětí a těžko pro něj vybrat vhodnější datum. „Na Dušičky se bude číst z posmrtně vydané sbírky beatnické básnířky Inky Machulkové, navíc v divadle, kterému nedávno zemřel principál. Něco mi ale říká, že to vůbec nebude ponurý večer, a že se tam jak Inka, tak Radim Vašinka budou z nové knihy Barvy radovat s námi. Protekční hudbu zajistí jazzový pianista Marc Schmolling, který kvůli tomu přijede až z Berlína, neboť je Inky Machulkové syn. Rezervujte si pro jistotu místo na webu Divadla Orfeus (www.orfeus.cz) – teoreticky by se mohlo stát, že se nevejdete,“ napsala nám do redakce v mailové pozvánce spolueditorka knihy Božena Správcová. Sbírku pozůstalostních básní Inky Machulkové (1933–2014) právě vydává nakladatelství dybbuk a jejího uvedení se kromě ní zhostí i druhý editor Michal Jareš. Připomeňme si, že I. Machulková žila od roku 1968 v Mnichově, kde také zemřela; před odchodem do ciziny patřila k okruhu autorů (vedle Václava Hraběte a Vladimíry Čerepkové) poetické pražské vinárny Viola, vedené Jiřím Ostermannem, a svými verši se podílela na několika pásmech poezie a jazzu. Po roce 1989 publikovala průběžně svou tvorbu v časopisech Tvar, Literární noviny, Aluze, Host, Prostor Zlín aj. Je autorkou několika sbírek, její texty vycházely i v různých sbornících a almanaších.

Chcete-li se přijít podívat, pak vězte, že začátek v Divadle Orfeus (Plzeňská 76, Praha 5) je v 19 hodin. A rezervaci nepodceňujte!

Svatava Antošová

(1957) je básnířka, prozaička a publicistka. V 70. letech vydávala své texty samizdatem, na počátku 80. let spoluzaložila Patafyzické kolegium Teplice – v té době publikovala v samizdatových časopisech Pako a Vokno. Vydala sbírky: Říkají mi poezie (MF, 1987), Ta ženská musí být opilá! (ČS, 1990), Tórana (MF, 1994), …aniž ťala hlavou (Krásné nakladatelství, 1994), Kalendář šestého smyslu (Clinamen, 1996), Ještě mě nezabíjej! (Protis, 2005), Vlčí slina (Protis, 2008) a Dvojakost (Milan Hodek, 2014), prózy Dáma a švihadlo (Votobia, 2004), Nordickou blondýnu jsem nikdy nelízala (Concordia, 2005), Skoby. Punkt Memory (Milan Hodek, 2012) a divadelní hru Neříkej to mámě (Větrné mlýny, 2011). Sestavila a editorsky připravila do tisku básnický almanach Soví let (Protis, 2009). Redaktorkou Tvaru je od roku 2009.

Profil
Sdílet text na síti
Související texty